33 kadastrale stelsel, welke verbeterd kunnen worden en waardoor groote bezwaren kunnen weggenomen worden. Ik blijf onder andere bij het denkbeeld, dat men bij de hermeting van perceelen de betrokken eigenaren schriftelijk de juistheid der nieuwe grenzen zou kunnen laten erkennen. Ook al maakt men geen grondboek, zou ik dit in elk geval wenschelijk achten. Men maakt daartegen het bezwaar, dat op die wijze slapende geschillen wakker gemaakt zouden kunnen worden en tot tal van processen aanleiding gegeven zou worden. Vooreerst geloof ik niet dat dit het geval zou zijn. Ik geloof dat de betrokken landmeters in zeer veel gevallen niet alleen geen geschillen zullen uitlokken, maar die zelfs zullen trachten te voorkomen of uit den weg te ruimen. Maar bovendien is het bezwaar, dat men misschien s apende geschillen wakker zou maken, struisvogelpolitiek, die men niet mag volgen. Het is veel beter dat die quaestiën dan tot een einde ge bracht worden dan misschien vele jaren later, wanneer het bewijs misschien zooveel moeielijker zal zijn en die processen heel wat langer zouden duren. Dan is er o. a. nog een ander geval. Wanneer een landmeter bij een hermeting bevindt dal een perceel, staande ten name van een eigenaar, feitelijk in bezit is van twee of meer eigenaren, dan moet de landmeter, volgende den feitelijken toestand, dat perceel splitsen in zoo veel deelen als door de verschillende eigenaren bezeten worden. Hij mag geen scheiding maken: dus dat perceel blijft onverdeeld. Dientengevolge wordt dergelijk perceel afgenomen van den legger van den vorigen eigenaar, ten wiens name het perceel in zijn geheel stond; daar van wordt een gecombineerd perceel gemaakt dat onder een ander artikel van den legger komt. Van de hermeting wordt aan de betrokken eige naars kennis gegeven. Sommigen nemen er nota van, anderen leggen die kennisgeving naast zich neer; in ieder geval blijft dit een heel groot bezwaar. Dergelijke gecombineerde perceelen, die van de groote leggers van dezen of genen eigenaar zijn afgenomen, worden dikwijls na overlijden van den eigenaar eenvoudig verwaarloosd. Als men vraagt om den legger van den eigendom van een overleden persoon, krijgt men de groote legger van perceelen, die hem alleen toe- behooren en wordt verzuimd aan te wijzen dat er ook een artikel van den legger bestaat waarop een gecombineerd perceel voorkomt, gedeeltelijk ten name van denzelfden eigenaar. Ik meen, dat dit bezwaar op betrekkelijk gemakkelijke wijze onder vangen zou kunnen worden en wel doordat men op den ouden legger in ieder geval stelle een kleine aanteekening, dat behalve die legger van die perceelen er ook nog is een artikel onder een ander nummer, waarop een gecombineerd perceel van dienzelfden eigenaar voorkomt. Wanneer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 33