Het ontwerp „Rivierenwet". Weldra zal de wet die het mogelijk maakte, dat onze groote rivieren in de laatste helft der vorige eeuw konden worden her schapen in „waterwegen", naar de dubbele beteekenis van dit woord, de „Publicatie -van Hun Hoogmogende vertegenwoordigende het Bataafsche Gemeenebest van 24 Februari 1806", haar honderdsten verjaardag vieren. Naar 't zich laat aanzien zal zij evenwel het jaar van haar eeuwfeest niet overleven. Door de Regeering is bij Koninklijke boodschap van 22 December 1.1., bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet („de Rivierenwet"), dat bestemd is tot plaatsvervangster van de straks honderdjarige. Toch sterven zal het oudje niet; haar geest zal worden overgeplant en voortleven in de wet die staat geboren te worden. Het kon moeilijk anders, 't Was toch schier ondenkbaar, dat een wet, die in haar jeugd alle stormen van herhaalde bestuurs wisselingen glansrijk doorstond, om in de tweede helft van haar honderdjarig bestaan nog zoovele blijken van gezonde levenskracht te geven, kon heengaan zonder herboren te worden en te herleven, zij het dan in een nieuw omhulsel en onder een anderen naam. Deze verjongingskuur is niet overbodig. Hoeveel goeds ook van de oude wet valt te zeggen, 't is niet te ontkennen dat zij, sedert lang reeds, niet volkomen meer past aan onze hedendaagsche samenleving, en dat de tand des tijds haar deerlijk heeft gehavend. Vele harer voorschriften zijn reeds sedert korteren of langeren tijd vervangen door andere, opgenomen in speciale wetten (wet op de onteigening, wet houdende algemeene regelen omtrent het Waterstaatsbestuur e. a.) en blijkens de jurisprudentie van de laatste dertig jaren, waren de bepalingen der Publicatie in meer dan een opzicht te zwak, om de privaatrechtelijke gevolgen van de, krachtens deze wet aangelegde Rijksrivierwerkcn, geheel tot haar recht te laten komen. Zooals we reeds vroeger gelegenheid hadden, meer uitvoerig Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde Jaargang XV pag. 158 e. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 3