Geschiedkundige Mededeelingen over de uitoefening van het Landmetersberoep in Suriname. x) Gaarne gevolg gevende aan de uitnoodiging van het Bestuur van de Landmeters- Vereeniging om de rij te openen der sprekers, die in het belang van de beoefenaren van het vak en van de Vereeniging ongetwijfeld con amore zullen medewerken om het doel der Ver eeniging te helpen bereiken, heb ik de gemeend geen beter onder werp te kunnen kiezen dan de geschiedenis van het landmetersvak in deze kolonie, in verband met hare ontwikkeling, om, met de kennis van hetgeen in het verleden is geschied, de bestaande toe standen beter te begrijpen en te trachten zoodanige maatregelen te beraden en aan te bevelen, die strekken kunnen om verbeteringen aan te brengen. Wanneer wij om ons heen zien, dan merken wij eene algemeene wet van verandering en wisseling op, die zich in de natuur in alles openbaart. Vooruitgang, stilstand en achteruitgang volgen elkander in eene oneindige reeks op. Zij vormen een cirkelgang of juister misschien een spiraal, die zich meer en meer opent om eindelijk als hyperbool in de oneindigheid buiten onze waarneming te geraken. Beschouwen wij de toestanden van onze kolonie, dan ontwaren wij ook in hare geschiedenis tijden van vooruitgang, stilstand, achter uitgang gevolgd door eene periode, die terecht als een begin van vooruitgang langs een met grooter straal beschreven boog van den spiraal kan worden aangemerkt en welke gewis leiden zal tot een vroeger nooit gekenden bloei, daar de grondslagen waarop nu gebouwd wordt, beter, hechter en edeler zijn, dan waarop in vorige eeuwen in deze kolonie werd gewerkt. In den aanvang toch trachtten de ondernemende mannen, die, uit Europa komende, zich omstreeks 1650 kwamen vestigen en in het afmattende klimaat op den duur niet persoonlijk het zware Lezing, gehouden in de Huishoudelijke Vergadering op den 2iMen Juli 1905.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 45