45 Slechts enkele kaarten van uitgemeten plantages uit de 17" eeuw- zijn in de archieven in Suriname bewaard gebleven. Na den dood van den Gouverneur van Sommelsdijk schijnt het, dat de akkergelden zoowel in geld als in suiker konden worden voldaan, terwijl op de bepaling betreffende het uitmeten der per- ceelen niet gelet werd, althans de Gouverneur Mr. Jan Jacob Mauricius, hier opgetreden in 1742, achtte het noodzakelijk eenige maatregelen te nemen om orde te brengen in de verwarring die dreigde te ontstaan. In diens journaal is op Donderdag den 28sten Maart 1743 aan- geteekend: «de Heere Gouverneur heeft zeedert eenigen teid dagelijks Confe rentie gehouden met de RaadsHeer Hengeveld, de Landmeeters en andere oude ingeseetenen, omme de noodige informatien te soeken tot het besorgen van een nieuwe exacte kaart van elke Rivier en dus te gelijk te ontdekken of sommige planters zich niet meer grond toeeigenen en zich breeder langs de Rivier uitstrekken dan hen toekomt hetwelk veel ohstaculen vindt! Voorts met den Secretaris Scherping gecon fereerd om een nieuw Reccuil te maaken van alle de warande.» Op den 10" Mei 1743 werd toen de volgende Resolutie N°. 443 afgekondigd «Wij Mr. Joan Jacob Mauricius Gouverneur Generaal over de Colonie van Suriname Rivieren en districten van dien, Colonel over de Militie .derselve Lande Mitsgaeders Vice President Scheepen, Raed Pensionaris der stad Purmerende, voor deesen gedeputeerde ter Ver- gaedering van haer Edele Groot Mogende de Heeren Staeten van Holland en West Vriesland en Ministre van haer Hoog Mogende de Heeren Staeten Generael der VerEenigde Nederlande bij den Neder Saxischen Creitz etc. etc. etc. «Allen den geenen die deesen zullen zien ofte hooren Leesen Salut! doen te weeten, also wij ondervinden dat niet leegenstaande reets zedert den aanvang deeser Colonie genoegsaem onder alle Successive Regeringe der Heeren Gouverneur van tijd tot tijd om gewigte redenen en met bijvoeging van expresse ordre van haer Edele Groot Achtbaere de Heeren Directeuren deeser Colonie, telkens Placaaten zijn GeEmaneert, waer bij de Ingezeetenen deeser Colonie zijn Gelast geworden omme de Warranden en geapprobeerde kaerte van hunne gronden ter Secretary deeser Colonie te doen registreeren egter veele ingeseten in gebreke zijn gebleeven daaraan te voldoen, ja zelfs dat eenige hunne gronden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 47