49 „de Sociëteit, naar de naauwkeurigste waarnemingen door den „Ingenieur A. de Lavaux en andere getekent; In 't koper gebragt „door Hendrik de Leth en de Visser. Met Octroy van de „Ed. Gr. Achtb. Heeren Burgemeesteren dei' stadt Amsterdam." De schaal is ongeveer 1:151 000. De rivieren Marowijne, Saramacca en Coppename zijn gedeeltelijk ingeschetst, terwijl een karton, op de schaal van ongeveer 11.472000, een grooter deel van Guyana vertoont en de O. en W. grenzen van Suriname daarop worden aangewezen door de rivieren Sina- mari en Can jé. Een ander karton vertoont een plan van Paramaribo op de schaal van ongeveer 1:13000. Een andere druk van deze kaart is uitgegeven te Amsterdam bij Covens en Martin met Octroy van de E. G. A. Heeren Burge meesteren van Amsterdam. Op geen dezer uitgaven is een jaartal vermeld. De hiergenoemde Ingenieur A. de Lavaux legde op den 5" Augustus 1729 als vaandrig den eed van getrouwheid af in handen van den Gouverneur Mr. Carel Emelius Henrij de Cheusses. In September 1731 maakte hij met den vaandrig Willem Maurits van Hanecroth, onder bevel van kapitein Pieter Bleij, deel uit van eene expeditie tegen weggeloopen slaven aan de Boven Suriname waar zij, volgens aanteekeningen op bovengenoemde kaarten, moeten zijn doorgedrongen tot ongeveer de tegenwoordig genoemde Sizabo vallen; deze expeditie keerde den 3" December van hetzelfde jaar in de stad terug. Hij trad toen op als landmeter; ik vond toch dat in December 1731 eene kaart van uitmeting eener plantage door hem vervaardigd, geapprobeerd werd. Hij heeft vervolgens verschillende plantages opgemeten, vertoefde in deze kolonie, waar hij tot den rang van kapitein opklom, tot den 12" Maart 174-4, toen hij met 't schip van kapitein Quast naar Nederland, vertrok, nadat hij de laatste jaren in militair arrest had doorgebracht en vervolgens door den krijgsraad was veroor deeld. Het aantal landmeters in deze kolonie was aanvankelijk beperkt van 1681 1699 vond ik de namen van Cornelis Bogaert, Jan van Ruivers, Bouvet, v. Haar, E. A. C. Nunes Henriques. Van 17001719 Gillas van der Stoel, Johan Pas, Dl. Meus- nier, A. Maas, Gustavus Palm, Maurits Walraven, Roelant

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 51