51 Den 29" d. a. v. werd hem den landmeter L. Bint toegevoegd om te „examineeren den loop van de Wanica kreek „en deszelfs distantie van de Suriname of Duivelskreet" Rapport daaromtrent werd den 15° December 1743 uitgebracht. Den 20n April van het volgende jaar hield de Gouverneur Mau ri ciu s met de landmeters de Loncour en Gardin „een serieuse besogne „over de faisabilheid van 't maaken van een canaal uit de Suriname „in de Saramacca." Dit belangrijk werk kwam evenwel eerst bijna 60 jaar later, in het begin van de 19e eeuw, tot stand. Op den 30n December 1746 ontving de landmeter de Loncour van den Gouverneur een ordonnantie op den ontvanger Treil er van ƒ1000 Hollandse!), zijnde ter goeder rekening voor het uitmeten „der landen aan de rechterhand in Gommewine tusschen deForte- „ressen." Ook schijnt hij den Ridder de la Condamine toegevoegd te zijn geweest, toen deze van Caijenne, waar hij sterrekundige en magnetische waarnemingen had gedaan, in Suriname kwam, om eene reisgelegenheid naar Europa te zoeken. Met den adjudant van den Gouverneur deed hij dien ridder uitgeleide toen deze in September 1744 vertrok. Onder de opvolgende landmeters bevonden zich, zooals gezegd, veelal ingenieurs, die meest allen uitstekend werk verrichtten. Onder hen verdient vermelding: A. Hendrik Helleday, die na in 1770 ter hoogte van de plantages Johannesberg en Hecht en Sterk den afstand tusschen den rechteroever van de rivier Comme- wijne en het Zeestrand te hebben opgemeten, eene verzamelkaart van al de aan dien oever uitgegeven gronden teekende, welke tot grondslag diende voor het ontwerpen van een plan tot het graven van een kanaal, beginnende bij de thans genoemde Jonker- manskreek, op een afstand van gemiddeld 8 K.M. van den rechter oever der Commeivijne in oostelijke richting loopende naar de Warappakreek, welk kanaal als open vaarwater moest dienen om de aan weerszijde tot aanleg van plantages uit te geven gronden te bereiken. Dit plan werd niet geheel uitgevoerd. Slechts enkele plantages Batavia, Pomona kwamen nabij de monding van genoemde Jonker- manskreek, in bewerking. Voorts F. Lieftinck, die het ontwerp vervaardigde van de ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 53