57 Na den verkoop der Gouvemementsplantages in 1862, werd de betrekking van Inspecteur der domeinen opgeheven en kwam het beheer der domeinen weer bij den Administrateur van financiën. In het laatst van de 18e eeuw stond de beoefening van het landmetersvak met mannen als Helleday, Lieftink en Moseberg hoog; toen kwam in het begin der 19e eeuw stilstand en einde lijk achteruitgang, die zijn laagste punt bereikte ten tijde van A. G. Hiemcke. De cirkelgang zou gesloten zijn in plaats van als spiraal verder door te loopen, indien niet een man als Johan Francois Adriaan Gateau van Rosevelt den stoot gegeven had voor een betere toekomst. Ik bedoel hiermede de in het jaar 1882 verschenen „kaart van Suriname naar de opmetingen gedaan in de jaren 18601879 van J. F. A. Cateau van Rosevelt en J. F. A. E. van Lansberge op de schaal van 1:200 000", doch hoofdzakelijk Rose velt's werk. De opmetingen bestonden, behalve uit de metingen der hoofdrivieren, door middel van compas, log en afstand schattingen, uit astronomische plaatsbepalingen. Zoo werden van 51 punten bepaald de lengte en breedte, van 21 punten alleen de lengte en van 14 punten alleen de breedte. Deze kaart vertoont, behalve de Marowijne, Laiva en Itanie, welke door de Fransch-Hollandsche Commissie tot regeling van de grens tusschen Hollandsch- en Fransch Guyana waarvan R oseve lt deel uitmaakte tot aan de bronnen was opgenomen, slechts de Noordelijke helft der kolonie. De economische toestand van Suriname veroorloofde toen even min als nu de groote uitgaven verbonden aan eene opmeting der kolonie met een driehoekennet als basis, maar met de middelen, die hem ten dienste stonden werd door den heer Cateau v an Rose velt een hoogst nuttig werk gedaan, waarvan de waarde wel eens overschat is, maar toch door de door hem verstrekte gegevens de grondslag vormde, waarop tochten tot verkenning van het binnen land tusschen de hoofdrivieren konden worden ondernomen, waardoor in 1876'79 de zoogenaamde goudstreek ontdekt werd en de zich van dat tijdstip ontwikkelende goudindustrie nieuwe werkzaamheden voor de landmeters verschafte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 59