58 Ook de toenemende vraag naar perceelen tot uitoefening van den kleinen landbouw en de balata-ontginning vorderde diensten van de landmeters. Vele moeilijkheden doen zich nog altijd voor bij de onzekerheid, die er veeltijds heerscht omtrent den eigendom van de vele vroegere plantages. Ofschoon reeds door den Gouverneur Schimpf in 1857 gecon stateerd, worden deze sedert 1873 klemmend gevoeld, toen met de opheffing van het staatstoezicht de vraag naar domeinland voor de uitoefening van den kleinen landbouw toenam. Voorstellen tot aanstelling van een Inspecteur van domeinen, niet in den zin van de vroegere titularissen, die hoofdzakelijk gouvernements plantages moesten beheeren, maar voornamelijk om werkzaam te zijn in de richting tot opheffing van deze moei lijkheden en het willekeurig in bezit nemen van domeinland, werden afgewezen. Met de vaststelling van eene „algemeene instructie voor de beëedigde landmeters in de kolonie Suriname" bij Gouv. Res. van den 21n September 1877 La. A N°. 9, werd het aantal landmeters ongelimiteerd. De lust om zich in het vak te bekwamen was opgewekt, ook in verband met de toenemende werkzaamheden tengevolge van de vele aanvragen om domeinland. Jammer evenwel dat niet allen, die admissie verkregen, met zorg en toewijding hun beroep uitoefenden, maar zich wel eens met een fransche slag er van afmaakten. Het scheen soms alsof er naar gezocht werd om in den kortst mogelijken tijd met de minst moge lijke moeite de salarissen te verdienen. Mogen de aansluiting, die de oprichting van deze landmeters- vereeniging in het leven riep en de onderlinge oefening er toe leiden uit het te leveren werk het gehalte der arbeiders te doen waardeeren; want zooals ik U uit de voorgaande korte schets van de geschiedenis heb trachten aan te toonen, moet hier in Suriname op kadastraal gebied nog alles gedaan wor den en daarbij zullen bekwame en conscientieuse landmeters noodig wezen. En nu er teekenen zijn, die duidelijk wijzen op herleving van den grooten landbouw, belangrijke uitbreiding van den kleinen, ontwikkeling van de goudindustrie en het boschwezen, zal met den in steeds wijderen spiraalgang voortschrijdenden bloei van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 60