59 Suriname, ook het beroep van landmeter in deze kolonie meer en meer tot zijn recht komen. De landmeter in Pruisen, zijne opleiding en het onderzoek naar de mate van de door hem verkregen kennis. Met deze bijdrage, die goeddeels een nagenoeg letterlijke vertaling is der toelichtingen door de Pruisische regeering gegeven bij de „Verordnungen und Erlasse", waarbij de „Ausbildung und Prüfung der preussischen Landmesser und Kulturtechniker" geregeld is, lossen wij een gegeven belofte in. Wat omtrent dit onderwerp in deze bladzijden thans ter kennis onzer lezers wordt gebracht, is in zoover nieuw, dat het de om lijsting mag worden genoemd van reeds vroeger in dit tijdschrift verschenen mededeelingen, waarvan destijds geen of enkel terloops gewag werd gemaakt, wijl het doel der toenmalige propaganda zulks niet of slechts in geringe mate vorderde. Ofschoon wij overtuigd zijn dat zulks eenmaal zal plaats vinden, vleien wij er ons niet mede in ons land spoedig kadaster en kuituur- techniek hand aan hand te zullen zien gaan; over de Heranbildung der Vermessungsbeamten der landwirtschaftlichen Venvaltung" bewaarden wij daarom het stilzwijgen; alleen wat omtrent deze aangelegenheid in het algemeen werd opgemerkt, namen wij over, om het verband der beschouwingen waaraan wij ontleenen niet te verbreken. Als voorbereiding tot de studie voor het hoofdzakelijk mathematisch- technisch ambt, wordt in 't bizonder de Idoogere Burgerschool aanbevolen, onder erkenning evenwel der mogelijkheid eener alles- W. L. Loth, Gouvernements-Landmeter. Zie literatuurbericht Jrg. XX (1904) bldz. 238. Ausbildung und Prüfung der preussischen Landmesser und Kulturtechniker. Verordnungen und Erlasse zusammengestellt im Auftrage des Kgl. Ministeriums für Landwirtschaft, Do- niiinen und Forsten. Dritte Auflage. Berlin. Paul Parey. 1904.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 61