60 zins voldoende opleiding op het gymnasium, indien aan deze in stelling het onderwijs in de wds- en natuurkundige vakken en in het teekenen door uitnemende leerkrachten wordt gegeven. Zonder begaafdheid voor wis- en natuurkunde en teekenen is het niet geraden het beroep van landmeter te kiezen; onont beerlijke karaktereigenschappen zijn: „plichtsgevoel en volhardings vermogen bij den arbeid." De vakstudie eischt in het gunstigste geval drie jaren, ongerekend de bizondere opleiding of voorbereiding voor een specialen tak van Staatsdienst, het eerste jaar wordt aan de practijk en aan het zoogenaamde proefwerk gewijd, de twee volgende jaren komen ten goede aan de studie der geodesie. Slechte in twee gevallen is korter termijn toegelaten: a. in plaats van met één jaar practijk kan bij uitzondering met elf maanden worden volstaan, wanneer het bewijs wordt geleverd, dat bizondere omstandigheden den vollen duur van een jaar hebben verhinderd; b. de twee jaren studie der geodesie kunnen tot hoogstens één worden ingekort, wanneer een deel der vereischte kennis reeds werd verkregen door bezoek van een Pruisische of niet Pruisische universiteit, hoogeschool of akademie. Of en in welke mate remissie zal worden verleend, wordt voor ieder afzonderlijk geval bepaald door de Regeeringscommissie (Ober- prüfungskonnnission) belast met het toezicht over de te houden examens. Sinds Paschen 1883 is voor de studie der geodesie de gelegenheid geopend aan de landhuishoudkundige Hoogeschool te Berlijn, No. 4, Invalidenstrasse 42 en aan de landhuishoudkundige akademie te Bonn-Poppelsdorf. Enkel het regelmatig volgen van den tweejarigen cursus geeft aan de candidaten niet het recht na afloop van dien termijn toe gelaten te worden tot het examen. Daarvoor is noodig de erkenning door de examen-commissie, dat het jaar vooraf doorgemaakte practijk, werkelijk heeft voorbe reid tot den wetenschappelijken arbeid, die den candidaten aan de genoemde instellingen van onderwijs wacht. Nog hebben zij, die zich voor de studie in de geodesie melden, zich te onderwerpen aan enkele voorschriften van algemeenen aard,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 62