61 van toepassing dus op een ieder die zich te Berlijn of Poppelsdorf als student wenscht ingeschreven te zien. De studie voor landmeter omvat, in verband met de voorschriften voor het examen, de wiskunde, de geodesie, de rechtsweten schap en de kuituurtechniek. Dit laatste vak, dat den student in aanraking brengt met land huishoudkundige en bouwtechnische onderwerpen, wijl het den aanleg of de normaliseering van wegen en waterloopen, benevens de algeheele verandering van het aanzien van terreinen en perceel grenzen, ter bevordering van den landbouw behandelt, heeft de landhuishoudkundige hoogeschool doen kiezen als de meest ge schikte plaats voor de vorming van den landmeter. De ruilverkavelingsdienst stelt aan hare geodetische ambtenaren den eisch, den volledigen cursus in kuituurtechniek, zooals deze aan de genoemde hoogescholen wordt gegeven, met goeden uitslag te hebben gevolgd. Veel lager zijn in dit opzicht de eischen der overige dienstvakken waarbij de landmeter arbeid vindt, om echter voor iederen werk kring waartoe zij geroepen kunnen worden, wetenschappelijk volledig toegerust te zijn, geeft de overwegende meerderheid der studenten zich met evenveel toewijding aan de studie der kuituurtechniek als aan die der wiskunde en der geodesie. Volgens de tot nu toe opgedane ervaring kan de leerstof van het tegenwoordige studieprogram, door vlijtige en begaafde jonge lieden zonder veel moeite in „vier", door studenten met minder aanleg in „vijf" tot „zes" semesters met goed gevolg worden verwerkt. Het is wenschelijk dat, noodzaak buitengesloten, geen der stu deerenden afziet van het volgen van den volledigen kultuurtech- nischen cursus, vooral, wijl naar het oordeel van specialiteiten onder de melioratieambtenaren, de ontwikkeling en uitbreiding ten platten lande van den melioratiedienst, feitelijk afhangt, van de mate van belangstelling die de landmeter voor kultuurtechnischen arbeid aan den dag legt, en van de mate van geschiktheid die hij zich voor de uitvoering van dezen arbeid eigen maakte. De behoeften van den landbouw, zoowel als de ontwikkelingsgang der landmeetkundige wetenschap schijnen er op te wijzen, dat in de naaste toekomst de uitvoering van omvangrijke landmeetkundige werkzaamheden (hermetingen) nog slechts zal plaats vinden met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 63