62 de bedoeling den weg te effenen voor kultuurtechnische hervor mingen 1). Niet alleen voor de kultuurtechnisch onderlegde, maar voor alle landmeters is een zekere mate van kennis van het heerschende recht en van de wijze waarop het is ontstaan noodzakelijk, waarom ook op dit gebied den studenten colleges worden gegeven. Van vele zijden, met name gaan stemmen op uit den kring van die bezoekers der hoogeschool die practische ervaring opdeden, wordt op belangrijke uitbreiding van dit leervak aangedrongen; aan dezen wensch kan echter geen gevolg worden gegeven, in aanmerking genomen dat het bestaande leerplan over slechts vier semesters loopt. Voor het leervak der landmeetkunde2) zijn de onderwerpen, vastgesteld bij het examenprogram reeds van grooten omvang, toch is uitbreiding nog gewenscht, gelet op de vraagstukken die den landmeter ter oplossing kunnen worden gegeven in verband met de nog steeds klimmende eischen aan hem, bij de uitoefening van zijn ambt gesteld. Sints Paschen 1892 worden aan de hoogeschool te Berlijn colleges gegeven, die beoogen bij meer gevorderden den zin te wekken voor breedere studie. Ofschoon ieder geëxamineerd landmeter bevoegd is tot het aan nemen van kweekelingen en tot het uitreiken van getuigschriften die den toegang der hoogeschool ontsluiten, dient er de voorkeur aan gegeven te worden het voorbereidingsjaar door te maken onder het toezicht van landmeters, die in de gelegenhe.id zijn hun kweeke lingen in de gewichtigste onderdeelen van den aan hun beroep verbonden arbeid in te leiden, en die daarbij voorzien van deugde lijke instrumenten, de geschiktheid bezitten tot het geven van grondig onderricht. In de allereerste plaats mag worden aangenomen dat het leidend personeel van groote hermetingen, ingeval leerlingen hierbij worden toegelaten, aan dezen eisch zal kunnen beantwoorden. 9 Kostbare opmetingen voor bet grondbelastingkadaster, waaraan meer of minder innig de boekhouding op den grondeigendom is verbonden, hebben om hunne betrekkelijk geringe productiviteit, maar matig de sympathie der Pruisische regeering. 2) Tijdschrift voor Kad. en Laudm. Jrg. VII (1891) bldz. 168171Jrg. XVII (1901) bldz. 15—16.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 64