63 Zoo b. v. de ambtenaren der kadastrale hermetingendie van de stedelijke hermeting van Berlijn en die der ruilverkavelings commissies. De kadasterkantoren zijn slechts zelden in de gelegenheid den kweekelingen leerzamen arbeid te verschaffen. Toch komen onder de ambtenaren aan deze kantoren werkzaam, en zelfs onder de landmeters die een privaatpraktijk hebben, eenigen voor, wien het gegeven is de leerlingen grondig voor te bereiden, en die zich gaarne en met ijver van deze moeilijke opdracht kwijten. Aan het opmaken van het in te leveren proefwerk behooren werkzaamheden van geringer omvang en die minder inspanning eischen vooraf te gaan. Op het doen eener geschikte keus komt het hierbij aan, zal de leerling, wat zeer wel mogelijk is, na 9 a 10 maanden van voor bereiding, met hoop op goeden uitslag aan het eigenlijke proefwerk zich kunnen wagen. Het jaar, vóór de studie gewijd aan de practijk, behoeft niet bij een zelfden leeraar te worden doorgemaakt; eenheid in de leiding en een zekere samenhang der werkzaamheden zijn echter in zoo hooge mate wenschelijk, dat het hierin brengen van afwisseling bedenkelijk moet worden geacht. Onder de bescheiden die, om tot het examen te worden toege laten, behooren te worden overgelegd, verdient afzonderlijk ver melding het bewijs, dat de twee-jarige cursus aan de hoogeschool regelmatig is gevolgd, bovendien zijn bij beschikking van den Minister van Landbouw van 28 Juni 1884 behalve dit academische getuig schrift, nog bizondere getuigschriften ingevoerd, die de studenten in de geodesie verplicht zijn aan het eind van ieder semester aan de professoren en docenten voor te leggen, ter schriftelijke be krachtiging van de er op voorkomende verklaring, dat hunne colleges geregeld werden bezocht. Vreemdelingen niet Duitschers kunnen slechts wanneer zij het bewijs leveren behoorlijk onderlegd te zijn, en in voldoende mate practisch te hebben gewerkt, door bemiddeling van de be trokken examen-commissie tot de studie voor landmeter worden toegelaten; later beslist dan, na daartoe ingediend verzoek, de J) Tijdschrift voor Kad. en Landm. Jrg. (1901), bldz. 14.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 65