64 regeerings-commissie (Oberprüfungs-kommission). of zij zich ook aan het examen zullen mogen onderwerpen. Aan den landmeter wordt in Pruisen arbeid aangeboden door: 1°. het ministerie van financiën, waaronder de geheele admini stratie van het kadaster ressorteert, (rond 1080 ambtenaren); 2°. het ministerie van landbouw, waartoe de ruilverkavelings overheden en de ambtenaren belast met den dienst van den melioratie bouw behooren, en dat bovendien de leiding heeft van dit is een aangelegenheid van het Duitsche rijk - - de nederzettings commissie (Ansiedelungs-kommission) voor de provinciën Posen en West-Pruisen(rond 1030 ambtenaren) 3°. het ministerie van openbare werken, dat ongeveer 300 landmeters werkzaam stelt bij den kanaalbouw, de normaliseering der rivieren en bij de staatsspoorwegen. Van de omstreeks 3100 landmeters in 1902 in Pruisen aanwezig zijn de overigen werkzaam bij particuliere spoorweg-maatschappijen, en bij de provinciale-, kreis-, en gemeentebesturen. Het ambt van landmeter is in Pruisen een vrij bedrijf, echter hebben de krachtens de staatsinstellingen daartoe bevoegde bestuurs organen het recht, personen die dit ambt wallen uitoefenen, op grond van de nakoming der bestaande voorschriften te beëedigen en officieel aan te stellen. De wettelijke bepalingen die aan den arbeid van hen die het landmeten als bedrijf uitoefenen een bizondere geloofwaardigheid toekennen, of aan dien arbeid bijzondere rechtskracht verleenen, hebben uitsluitend betrekking op de arbeidsprestaties van boven bedoelde officieel aangestelde personen. 36 der Gewerbe-ordnung vom 21 Juni 1869). De na te leven voorschriften waarvan 36 spreekt, zijn vervat „in de Landmesser-Prüfungs-Ordnung vom 4 September 1882, mit den Abanderungen vom 12 Juni 1893". De Oberprüfungs-kommission (Regeerings-Commissie) bestaat uit 3 leden, één wordt aangewezen door den minister van financiën, één door den minister van landbouw, domeinen en bouwwezen, en één door den minister van openbare werken. Voor het afnemen van het examen zijn twee commissies inge steld, één aan de landhuishoudkundige hoogeschool te Berlijn, de andere aan de landhuishoudkundige academie te Poppelsdorf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 66