67 practisch op een kadastraal bureau werkzaam waren. De duur van zoodanige werkzaamstelling moet minstens een tijdvak van zes maanden omvatten. Aan de kadaster-landmeters is het niet geoorloofd, onverschillig in welken vorm, geodetische werkzaamheden voor particulieren te verrichten. Landmeters, die niet aan de hun gestelde eischen voldoen, of op andere wijze aanleiding geven dat gegronde bedenkingen rijzen tegen hunne blijvende werkzaamheid bij het dienstvak, worden van hun tijdelijk dienstverband ontheven. Uit het tijdelijke personeel komen de kadaster-controleurs voort, evenwel niet dan nadat de candidaten voldaan hebben aan een onderzoek, geregeld bij de „Priifungs-ordnung für die Katasterbe- amten vom 17 Dezember 1892." De examen-commissie bestaat uit een voorzitter en twee leden, die door den minister van financiën voor één of voor meerdere zittingen worden benoemd. De voorzitter leidt den gang van het onderzoek, en kan er, naar eigen goedvinden, zooveel als hij noodig oordeelt aan deelnemen. Het zijn halfjaarlijksche examens, die in den regel vallen in de maanden AprilMei en OctoberNovember. De kadaster-landmeters worden tot het examen toegelaten, na vier jaren als zoodanig in dienst te zijn geweest, indien tegen hun eventueele aanstelling als kadaster-controleur overigens geen bezwaren zijn in te brengen. Het verzoek om aan het examen te mogen deelnemen behoort vergezeld te gaan van een, door den kadaster-inspecteur of kadaster controleur voor echt gewaarmerkt proefwerk in het teekenen, kaarteeren en inhoudsberekenen. Het onderzoek heeft ten doel uit te maken of de candidaat de technische bekwaamheden bezit, noodig om een kadastraal bureau zelfstandig te beheeren. Deze op het oog eenigzins zonderlinge bepaling is het gevolg van het feit, dat het ambt van kadaster-landmeter een tijdelijk karakter draagt, en de moge lijkheid open werd gelaten, op grond van bizondere omstandigheden, meer tijdelijk personeel aan te nemen, dan in verband met de op dit stuk geldende voor schriften geoorloofd is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 69