68 Het examen loopt over de navolgende onderwerpen: 1de bijhouding van het kadaster der ongebouwde en gebouwde eigendommen 2. de grondslagen waarop de schatting der ongebouwde -en gebouwde eigendommen berust; 3. het verband tusschen het kadaster en het grondboekwezen; 4. de instandhoudings-opmetingen, daaronder begrepen het ver- deelen van perceelen onder geheel of gedeeltelijk gebruik maken van de meetcijfers of van coördinaten; 5. de vernieuwing van het grondbelasting-kadaster, zoowel ten gevolge van hermeting, als naar aanleiding van ruilverkaveling 6. de belastingheffing van ongebouwde en gebouwde eigen dommen; 7. het rentenverdeelingswezen; 8. de rekenplichtige verrichtingen van het kadastraal beheer; 9. het comptabel beheer van een kreis- of belastingkantoor, voor zoover de kadaster-landmeter hiervan op de hoogte kan wezen, als gevolg van het nakomen der verplichting er eenigen tijd op werkzaam te zijn geweest; 10. de geschiktheid om mondeling en schriftelijk zijn gedachten helder in te kleeden; 11. de vaardigheid in het uitvoeren van al de bij het kadastrale dienstvak voorkomende rekenwijzen, met of zonder gebruik van rekentafels of dergelijke hulpmiddelen; De vestiging van rentengoederen is, als de ruilverkaveling, een landhuis houdkundige handeling, echter met tegengesteld gevolg. De laatste tracht naar de vermindering van het aantal perceelen, de eerste naar de vermeerdering van het aantal hofsteden, waaruit voortvloeit een toene ming der perceelen. Zij vindt een vruchtbaar arbeidsveld in de ten Oosten der Elbe gelegen provinciën, waar tallooze boerenplaatsen te niet gingen, als gevolg der Stein- Hardenberg -sche wetgeving. Behalve naar de vestiging van boerenplaatsen van kleine en middelbare grootte, het hoofddoel, wordt gestreefd naar het verstrekken van grond aan de in de nederzetting onmisbare handwerkslieden arbeiderstede dit zeer kleine grondbezit, waarvan de vorming door de wet wordt bevorderd, is niet bij machte in het onderhoud van den bezitter te voorzien. Vergrooting of konsolidatie van reeds gevestigde boerenplaatsen, door aankoop tegen rente, is geoorloofd. Oh. August Vogler. Grundlehren der Kulturtechnik. Band II, 1899. Seite 104, 183, 417 u. s. w.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 70