69 12. de vaardigheid in het teekenen, daaronder begrepen het be schrijven van kaarten in het algemeen en het schrijven van rondschrift in het bizonder; in het kaarteeren naar ge geven geodetisch materiaal; in het inhoudsberekenen onder aanwending der nieuwste hulpmiddelen; dit alles voor zoover het ingeleverd proefwerk wellicht tot nader onderzoek nog aanleiding geeft. Het examen bestaat uit een schriftelijk en mondeling gedeelte, en mag den duur van drie dagen niet overschrijden. Toegekend worden ingeval een getuigschrift wordt uitgereikt de predikaten: uitstekend, zeergoed, goed, bevredigend, en voldoende. Het examengetuigschrift of de mededeeling dat de candidaat niet slaagde, wordt door den voorzitter der commissie aan den regeeringspresident ter uitreiking toegezonden. Wie aan het examen niet heeft voldaan, wordt als regel nog slechts eenmaal tot het afleggen er van toegelaten. Kadaster-landmeters, die binnen zes jaren sints den dag hunner eedsaflegging, het examen niet hebben afgelegd worden van hun dienstverband ontheven, onder verlies van alle aanspraken, die zij op een vaste aanstelling konden doen gelden, Een latere ministerieele resolutie (8 December 1896) bepaalt nog „dat zij, die voor de tijdelijke aanstelling van kadaster-landmeter in aanmerking wenschen te komen, na het afleggen van hun land meters-examen, en voor hunne aanstelling tot het tijdelijke ambt, minstens gedurende één jaar uitsluitend bij kadaster-controleurs in alle takken van den kadastralen dienst met gunstig gevolg moeten werkzaam zijn geweest, en hiervan een getuigschrift behooren over te leggen, zulks ongeacht, of zij vóór hun landmeters-examen, met het oog op het geëischte proefwerk, reeds onder de leiding van een of anderen kadastralen ambtenaar gearbeid hebben." Deze beschikking werd genomen omdat de practijk bewees, dat landmeters die te voren niet aan een kadastraal bureau hadden gewerkt, eerst na langeren tijd een bruikbare werkkracht als kadaster-landmeter werden, wat schaadde aan de belangen van den dienst. November, '05. C. W. Hoffmann.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 71