Kijkjes in de Nieuwe "Wereld. 1) Een bezoek door prof. W. Weitbrecht te Stuttgart gebracht aan de wereldtentoonstelling te Sint-Louisin het najaar van 1904, verschafte tevens eene bijzonder geschikte gelegenheid tot het doen van eene excursie op het gebied der geodesie en kuituur techniek in een groot deel van de Vereenigde Staten. Aan het verslag van dit uitstapje ontleenen wij de volgende bijzonderheden, welke voor een deel zijn aangevuld met soortgelijke mededeelingen gedaan door prof. G. Hillmer omtrent zijne studiereis van ongeveer gelijke strekking. De onder het ministerie van Handel en Arbeid van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ressorteerende Coast en Geodetic Sur vey" is belast met de uitvoering van onderscheidene geodetische werkzaamheden. Daartoe behooren: de topografische opneming der geheele zeekust ter lengte van ongeveer 16000 K.M., van de eilanden in den Stillen Oceaan en der havens, de bepaling der diepte en van den toestand van den zeebodem, het doen van waarnemingen van getij en zeestroomen, van aardmagnetisme, de uitzetting van de hoofdpunten voor de uitgifte van publieke landerijen aan particu lieren, de deelneming aan de internationale aardmeting ten behoeve van de bepaling van den vorm der aarde en ten slotte de vast stelling van de grenzen der Vereenigde Staten voor zoover die ge grond zijn op internationale verdragen. Het op grond der wetenschappelijke beteekenis en door zijn uitgebreid personeel zoo belangrijke geodetische instituut, werd oorspronkelijk in 1811 door het Congres in het leven geroepenten Naiir aanleiding van prof. W. Weitbrecht Meine Stndienreise nack NorclamerikaZeitschrift für Vermessungswesen 1905, Heft 32, 33, 34, 35 en van eene voordracht van prof. G. Hillmer over: Die Vermessung des öffent- lichen Landes der Vereinigten Staaten van Nordamerika-»Zeitschrift des Rhei- nisch-Westfalischen Landmesser-Vereins 1905. Heft 7, 8.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 81