81 fornië en aan de Goudkust is het net van de eerste orde reeds aangevuld met netten van lagere orde ten behoeve van de opneming der kust en van andere geodetische doeleinden. De primaire hoeken zijn waargenomen met theodolieten van 12 tot 24 duim, met kijkers van 85 cM. brandpuntsafstand en 90 mM. objectiefopening. De aflezing geschiedt met drie micrometer-micros copen in seconden met schatting in honderdsten van seconden. Voornamelijk teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van het vervoer in bergstreken wordt ter verkrijging van een gering gewicht aluminium voor de constructie gebruikt. De verticale as is uit gehard staal gemaakt en van meer dan gewone lengte; ze is niet als gewoonlijk aan den horizontaalcirkel vastgeschroefd, maar daarmede in een stuk gegoten. De bus, waarin de vertikale as is opgenomen, bestaat uit gietijzer; ze vertoont niet den dubbelen kegel, doch den cilindervorm; of deze vorm aanbeveling verdient komt nog zeer onzeker voor. De gemiddelde waarnemingsfout voor eene richting, gaat niet boven 0,1 seconde. Met het oog op de veelvuldige overbrenging van hoek- in tijdmaat en omgekeerd, wordt uitsluitend van sexagesimale ver deeling gebruik gemaakt. De topografische opneming der Coast and Geodetic survey strekt zich uit over eene 5 a 6 K.M. breede strook der zeekust met hare baaien, havens en riviermondingen. De opnemingen worden aan het driehoeksnet verbonden en geschieden op de gewone wijze, voor bergstreken onder toepassing der photogrammetrie, overigens met behulp van planchet en afstandmeter. De kaart is, ter weerszijden van het planchet opgerold, daaraan verbonden. De verbinding met het statief heeft plaats met behulp van twee in elkander verschuifbare bolsegmenten, waarvan het eene dienst doet voor de horizontaalstelling en het andere voor de oriënteering. Deze constructie schijnt vele voordeelen aan te bieden. De opneming van den zeebodem geschiedt deels door middel van lijnen van gelijke diepte, deels door het bepalen van willekeurige punten door hoekmeting met den sextant uit twee standplaatsen. De kaart heeft in den regel de schaal van 1 a 10000, bij uitzondering die van 1 a 5000 of 1 a 20000. De opneming van het kustland in hoogtelijnen kan een zeer gewenschte grondslag vormen voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 83