82 het maken van ontwerpen voor gewone en spoorwegen, kanalen voor de scheepvaart en watervoorziening. De belangen der scheepvaart worden gediend door de hydro grafische opnemingen, zoowel in de nabijheid der kast als door diepzeeloodingen vooral in de nabijheid van den Golfstroom. Mede worden berekend de getijen voor alle Amerikaansche kust plaatsen naar verschillende constanten en gegevens die uit eene veeljarige ondervinding zijn afgeleid voor de verschillende plaatsen. Voor deze berekening uit een groot aantal wisselende constanten wordt van een bijzondere rekenmachine gebruik gemaakt. Prof. Weitbrecht trof overigens weinig nieuws aan op het gebied van rekenhulpmiddelen; de in Duitschland zooveel gebruikte reken- lineaal is in Amerika nauwelijks bekend. De opsporing van de intensiteit, verdeeling en verandering van het aardmagnetisme is een onderwerp van veel beteekenis in een land als de Vereenigde Staten, waar de miswijzing der magneetnaald thans varieert van ongeveer 21° westelijk in Maine tot 23° oostelijk in den Staat Washington, en waar niet alleen voor de scheepvaart maar ook voor de bepaling der richting van de eigendomsgrenzen van het kompas wordt gebruik gemaakt. Deze waarnemingen genieten eene ondersteuning van den bekenden A. Carnegie, jaarlijks legt hij er 20000 dollar aan ten koste. Als dienstig voor de bepaling van den vorm der aarde, en even eens ter bereiking van meer practische resultaten wordt eene nauwkeurigheidswaterpassing uitgevoerd. Reeds zijn een aantal vaste punten opgenomen in de oostelijke staten, terwijl het plan bestaat die waterpassing allengs meer naar het Westen tot aan den Stillen Oceaan uit te strekken. Elke lijn wordt steeds in beide richtingen gewaterpast. Het voor de nauwkeurigheidswaterpassing gebruikte instrument is ter besparing van tijd bij den terreinarbeid, van een elevatieschroef voorzien. De aflezing der baak en van de uitwijking van het niveau kan gelijktijdig geschieden door het aanwezig zijn van een prisma. Bij het groote aantal waterpassingen heeft men de onder vinding opgedaan dat periodieke fouten voornamelijk veroorzaakt worden door den invloed van ongelijke uitzettingen in de instru- mentendeelen als gevolg der temperatuursverschillen. Om dezen invloed tot een minimum terug te brengen, worden in de instrumentenfabriek van Sagmüller te Washington waterpas-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 84