83 instrumenten vervaardigd, waarbij 1°. de afstand tusschen vizierlijn van den kijker en richtlijn van het niveau zoo klein mogelijk is en 2°. de verschillende instrumentendeelen zijn gemaakt van een metaalmengsel (nikkel, ijzer of staal), hetwelk zeer weinig aan den invloed der temperatuur onderhevig is. Het gebruikte niveau heeft een gevoeligheid van 2 seconden per dubbele millimeter. De kijker bevat drie horizontale spinragdraden en één verticalen draad. De gemiddelde tijd voor een waarneming noodig bedraagt 4,6 minuut, gerekend van eene opstelling tot de daarop volgende, de dagelijksche afstand 14,2 K.M. en de kosten 79 dollar. De grootste afwijking die tusschen twee waterpassingen is toe gelaten bedraagt 4 m.M. per mijl (1,6 K.M). De fout per K.M. in de uitgevoerde waterpassingen bedraagt gemiddeld 1,8 m.M. Echt Amerikaansch is de bepaling dat die waterpassing voor de beste zal gerekend worden gezamenlijk met het oog op de juistheid en de kosten waarvan 15 °/o eene nieuwe meting vordert, omdat de afwijking boven het maximum stijgt. Water passingen die geen nameting vorderen verdienen geen aanbeveling, omdat daaraan te veel moeite en dus tijd en kosten zijn besteed. Vaste merken voor zoover niet in gebouwen aangebracht, worden gevormd door van onderen omgebogen 4 voet lange gasbuizen, die voor 3 voet in beton zijn geplaatst en van boven van een kop met opschrift, vermeldende strafbepalingen, voorzien zijn. In bergstreken zijn ook trigonometrische hoogtebepalingen verricht, het plan bestaat echter hier nog een nauwkeurigheidswaterpassing uit te voeren. De grootte der zwaartekracht wordt bepaald door slingerwaar nemingen; gebruikt werden slingers ter lengte van 1 M. en van 1 Yard. Later, na 1890, werden ook slingers van een vierde der lengte gebruikt, waarvan dus de slingertijd ongeveer een halve seconde bedraagt; ze zijn vervaardigd uit koperaluminium en geplaatst in eene ruimte met verdunde lucht. Voor waarnemingen op moeilijk toegankelijke punten zijn zelfs slingers van 1/ie der lengte gebruikt. De publicaties der „Coast and Geodetic Survey" betreffen topo grafische kaarten ten getale van ongeveer 500 in groot formaat, kustbeschrijvingen, getijtafels voor havens der geheele aarde, terwijl jaarlijks een deel „Report of the C. a, G. S." verschijnt. Het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 85