86 De verdeeling der „tracts" in 16 „townships" geschiedt zoodanig, dat de afmeting in de richting van den meridiaan steeds 6 mijlen bedraagt, ze worden echter naar het Noorden toe alle regelmatig smaller. De townships worden naar hunne ligging ten opzichte van de grenzen der tracts door nummers der strooken aangegeven. De onderverdeeling van een „township" in 36 „sektions" géschiedt door lijnen uit te zetten op onderlinge afstanden van één mijl, uitgaande van de oostelijke en zuidelijke grenzen. Vijf strooken bevattende 30 „sektions" loopen dus op gelijke breedte van één mijl door naar het Noorden, een strook van 6 „sektions" wordt naar het Noorden smaller. Bij de onderverdeeling in „lots" wordt dit verschil overgebracht op de westelijke „lots" voor de westelijke „sektions" en op de noordelijkste voor de noor delijke „sektions". Men vindt zoo „lots" die b.v. 32 a 33 acre in plaats van 40 beslaan. Wanneer de behoefte is gebleken, wordt door het General Land Office een nieuw nulpunt bepaald; er bestaan thans 29 nulpunten in de westelijke en zuidelijke Staten. Bij de ontmoeting van terreinen tot verschillende nulpunten be- hoorende, of de aanraking met reeds bestaande eigendomslijnen (Indian en-ter rit or iën) ontstaan afwijkingen van den regelmatigen vorm. De uitzetting der begrenzingen geschiedde eertijds met behulp van de boussole, thans worden voor de bepaling van het Noorden uitsluitend waarnemingen op de zon of de poolster gebruikt, slechts voor zeer korte afstanden mag de boussole worden gebezigd. De theodoliet die bij de uitzetting in gebruik is vertoont de volgende bijzonderheden. Het statief wordt ondersteund door vier in plaats van door drie stelschroeven. Het nut van de vierde stelschroef is allerminst in 't oog vallend. De kijker levert rechtopstaande beelden. De boussole ligt centrisch boven de verticale as. In den regel zijn twee kleine buisniveau's rechthoekig op elkander op den alhidade- cirkel aangebracht. In verbinding met den theodoliet wordt meestal een klein instrument gebruikt, bekend als Solar Attachment". Het wordt op den kijker boven zijn horizontale as geplaatst. Eene korte beschrijving van bestemming en inrichting hiervan mogen wij niet achterwege laten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 88