87 Het „Solar Attachment" is een instrumentje, dat in verbinding gebracht met een theodoliet, dient om op geheel mechanische wijze de richting van het Noorden te bepalen. Het bestaat uit eene as, de poolas, welke aan den kijker van den theodoliet wordt verbonden en loodrecht behoort te staan zoowel op de vizierlijn als op de horizontale as van den kijker. Volgens de constructie van den instrumentmaker Sagmüllerte Washington is om de poolas eene bus draaibaar, aan welker boveneinde eene horizontale as is bevestigd, welke een kleinen astronomischen kijker draagt, waarop evenwijdig aan zijne vizierlijn een buisniveau is geplaatst. De kijker bevat drie horizontale en drie verticale draden in het diaphragma, waar het zonnebeeld tusschen gebracht moet worden. Aan de uiteinden van het buisniveau zijn twee kleine cirkelvormige plaatjes loodrecht op de lengterichting aangebracht, waardoor het mogelijk is ruw op de zon in te stellen door de schaduw van het eene plaatje met het andere te doen samenvallen. De kijker kan tengevolge van de beweging om twee assen eiken gewenschten stand ten opzichte van den theodolietkijker innemen. Door zijn stand loodrecht op vizierlijn en horizontale as van den kijker, zal de poolas samenvallen met of evenwijdig loopen aan het viziervlak van den kijker; zoodra dus de poolas op de hemelpool gericht is, valt het viziervlak van den theodolietkijker samen met het meridiaanvlak. Voor het gebruik moet men kunnen beschikken over de geogra fische breedte <p van de plaats en over de zonsdeclinatie S op het uur der waarneming en verbeterd voor de refractie. Is de poolas op de hemelpool gericht dan zal de loodrecht daarop geplaatste theodolietkijker zich in het vlak van den hemelequator moeten bevinden en dus met den horizon een hoek moeten maken gelijk aan het complement der breedte, 90° cp. Is de kleine kijker op de zon gericht, dan zal die met de op de pool gerichte poolas een hoek moeten maken gelijk aan het com plement der declinatie, 90° S. Men brengt nu als volgt de beide kijkers in een stand aan ge noemde voorwaarden voldoende. Naar William Ford Stanley, Surveying and Levelling Instruments, London and New-York is dit instrument uitgevonden door W. A. Burt te Michigan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 89