89 dan wordt de poolas verticaal; men richt nu eerst de eene vizier lijn en daarna de andere op een zeker punt, de hoek, welke de alhidadecirkel hiervoor" moet worden gedraaid is gelijk aan den uurhoek en daaruit kan, als bekend is, de tijd worden afgeleid door de betrekking dat 1 uur gelijk is aan 15°. Ook de breedtebepaling wordt verricht met behulp van het „solar attachment" bij de culminatie der zon. Daar hierbij echter moet gebruik gemaakt worden van het bedrag der declinatie op het oogenblik der waarneming, levert m. i. dit instrument geenerlei voordeel op boven een gewonen theodoliet. Behalve de hierboven beschreven methode van meridiaanbepaling worden ook de gewone methoden met behulp van de poolster gebruikt. De uitzetting der verschillende lijnen komt neer op bepaling der meridiaanrichtingen en op lengtemetingen, welke laatste steeds dubbel wordt uitgevoerd en wel met twee werktuigen voor lengte meting, gelijktijdig, dus onmiddellijk na elkaar. Het geheele met de meting belaste personeel, zoowel de arbeiders die de meetwerktuigen bedienen als die waaraan het plaatsen van grenssteenen of palen is opgedragen, is beeedigd op de zorgvuldige uitvoering. Op de hoofd- zoowel als op de nevenmeridianen worden om de halve mijl „sektions" - of „townships" - grenspunten uitgezet. Het verschil in de beide gelijktijdig uitgevoerde lengtemetingen mag niet meer bedragen dan x/boo in vlak terrein, of l/ico in bergstreken. Bedraagt het verschil minder, dan wordt het gemiddelde aangenomen, anders wordt eene nieuwe meting verricht. Eene herhaalde bepaling van het Noorden bij het uitzetten van een zelfden meridiaan op verschillende punten voorkomt eene op- eenhooping van fouten in eene zelfde richting. De uitzetting der hoofd- en nevenparalellen gaat uit van de meridianen; er worden daarbij twee methoden aangewend: a. de secantenmethode; b. de tangentenmethode. Bij de secantenmethode worden telkens bogen van 6 mijlen uitgezet door middel van eene rechte lijn die den hoog op 1/« en 6/g van zijne lengte snijdt. De hoek tusschen snijlijn en meridiaan is afhankelijk van de breedte en wordt ontleend aan daarvoor berekende tabellen. De afstanden tusschen snijlijn en parallel worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 91