91 in denzelfden zin werken, waardoor de uitgezette afstanden meestal te kort zullen worden. De middelbare fout in de richting wordt gerekend op de lengte van 24 mijlen of 39 K.M. eene zijdelingsche afwijking van 20 M. te veroorzakenvoor de lengteuitzetting wordt over den zelfden afstand de regelmatige fout begroot op 156 M., de in vloed der toevallige fouten op 16 M. Eene verhooging der nauwkeurigheid zonder een driehoeksnet tot grondslag te nemen is echter moeilijk te verkrijgen. De thans gevolgde methode heeft het voordeel, dat met eenvoudige hulp middelen een practisch voldoend resultaat wordt verkregen. De beschreven indeeling van den bodem is beslissend geweest voor den vorm der Amerikaansche steden. Ot de eigendomsgrenzen naar den algemeenen regel naar de vier hemelstreken zijn gericht of dat zij daarvan om bijzondere redenen afwijken, steeds vormen zij regelmatige figuren - - rechthoeken. Vormt zich ergens eene nederzetting, dan worden de straten aangelegd evenwijdig aan de eigendomsgrenzen en er volgt eene onverdeeling der „lots" in enkele bouwperceel en, meestal uit handen van speculanten, ook wel door vereenigingen van kleine eigenaren die zich door wekelijksche of maandelijksche afbetaling een bouwterrein willen verschaffen. De onderverdeeling geschiedt dikwijls naar een vast schema. In Chicago b.v. wordt de vierkante mijl verdeeld in 8 strooken in de eene en 16 in de andere richting, gescheiden door straten ter breedte van een chain of 20 M. In de lengte meten hierdoor de bouw blokken ongeveer 181 M., terwijl in de breedte, na aftrek van een brandgang („alley") van 5 M. in het midden, de afmeting ongeveer 37,7 M. bedraagt. Aan deze „alleys" bevinden zich, door het tuintje van het huis gescheiden, de privaten. De perceelen hebben eene breedte van 25 a 30 voet en worden in de oudere stadsgedeelten meestal ingenomen door dubbele woon huizen, welke dus onder inbegrip van den halven middelgang ieder eene breedte hebben van 121/a a 15 voet (3,8 a 4,6 M). Ze bevatten drie a vier kamers achter elkaar. De eentonige gelijkvormigheid van straten en huizen wordt Slechts te Washingtonde stad der regeering, vindt men ook nog vele verbindingen in de richting der diagonalenzij vormen een ster in het middel punt waarvan zich op een hoogte het indrukwekkende kapitool bevindt, een dergelijk middelpunt is het Witte Huis.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 93