93 een hydrographisch en een agronomisch doel en zijn voor ongeveer V5 voltooid. De uitgaven beliepen in 1903/4 1378000 dollars ten behoeve van ruim 1200 ambtenaren en assistenten. De publicaties van dit instituut berusten deels op eigen opneming, deels op ge gevens die worden ontleend aan andere instellingen als: Coast and Geodetic Survey, General Land Office, spoorwegmaatschappijen, ministerie van oorlog. Het instituut is in een aantal afdeelingen verdeeld. De topographische afdeeling. Deze legt aan hare opnemingen een driehoeksnet. ten grondslag voor zoover niet reeds een net van de G. G. S. aanwezig is. Ten behoeve hiervan worden geographische lengte- en breedtebepalingen en azimuthbepalingen uitgevoerd, en basismetingen verricht met staalbanden van 300 voet, met tusschen- gevoegde spanningmeter en thermometer. Voor de richtings- of hoekwaarnemingen worden 8 duims theo dolieten gebruikt met microscopen die tot op twee seconden aflezen. Elke richting wordt op tenminste vijf randplaatsen afgelezen. De maximum-sluitfout van een driehoek is op 5" bepaald. Op de hoofdpunten worden azimuths gemeten door minstens zesvoudige hoekmeting, in eiken kijkerstand, op de poolster gedurende twee nachten. Wanneer de aard van het terrein de vorming van drie hoeken verhindert, wordt van polygoonmeting gebruik gemaakt. Hierbij worden de hoeken met noniusaflezing, de lengten door staal- band van 100 a 300 voet gemeten, terwijl de hoekpunten door metalen plaatjes worden verzekerd. Aan het einde van iederen dag heeft dan een azimuthbepaling met behulp van de poolster plaats, terwijl bij sterke zijdelingsclie afwijking van den polygoon zonnewaarnemingen ter bepaling van de richting moeten plaats hebben. De coördinaten worden spherisch berekend in aansluiting aan reeds bepaalde punten. De basismeting vordert, wanneer de voorbereiding geëindigd is, slechts een uur per mijl, zoodat een lengte van vijf mijlen onder gunstige omstandigheden in één dag twee maal gemeten kan worden. De waarschijnlijke fout bedraagt daarbij 1 100,000 tot 1 300,000. In aansluiting aan de door de de G. G. S. uitgevoerde worden verdere nauwkeurigheidswaterpassingen verricht. De waterpasbaken zijn hierbij voorzien van bordjes welke door een micrometerschroef worden versteld en met een nonius afgelezen. De niveau's hebben eene hoekwaarde van 10" per dubbelen m.M.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 95