97 tot eenige grondmonsters welke worden toegezonden. Op het terrein strekt zich dit onderzoek in hoofdzaak uit over de aanwezigheid van alkaliën, waardoor in het Westen soms elke plantengroei wordt verhinderd; landerijen van 300 dollar per morgen zijn dikwijls door het toenemend gehalte aan alkaliën onvruchtbaar geworden. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door de uitlooging der in den onder grond voorkomende zouten, zoowel door het regenwater als door de kunstmatige bevloeiing. Het met zouten verzadigde grondwater stijgt door de capilariteit omhoog en laat bij verdamping hare vaste bestanddeelen achter. Het verwijderen der in de bovenlaag ver zamelde alkaliën gelukte eerst door de toepassing van bevloeiing en gelijktijdige draineering naar de daaromtrent in Algiers en Egypte opgedane ervaringen. De kosten hiervan bedragen van 10 tot 30 dollar per morgen. Door de vergelijking der verschillende grondsoorten en van de zoo buitengewoon uiteenloopende klimatologische omstandigheden heeft men ervaringen opgedaan omtrent de meest geschikte soort van kuituur katoen, tabak, graan, ooft, enz. met de grond soort overeenkomende. Het resultaat der studiereizen van de Amerikaansche ambtenaren ter kennisneming van de toestanden in Egypte en Italië is door het landbouwdepartement gepubliceerd. Het aanleggen en onderhouden van een in de steeds toenemende behoeften voorziend net van wegen vormt een der gewichtigste, maar tevens moeilijkste en kostbaarste onderwerpen van staatszorg, en van die van de afzonderlijke staten, gemeenten, spoorwegmaat schappijen. In de eerste periode der inbezitneming moet men zich met de eenvoudigste landwegen tevreden stellen, de spoorwegver binding is dan dikwijls de eenige. Langzaam ondergaan de primitieve wegen verbeteringen en het behoort tot de taak van het landbouwdepartement om de staten en gemeenten op het punt van wegenaanleg van advies te dienen en ten algemeenen nutte proefnemingen te doen verrichten over de eigenschappen en kosten van het verschillende daartoe geschikte materiaal: macadam, keien, asphalt, aanbrenging van 8 duim breede staalplaten voor sporen, drenking met olie, enz. Ter voorlichting van de belanghebbenden worden hier en daar in het openbaar proeven genomen met den aanleg van kleine gedeelten van wegen naar verschillende methoden. In de officieele verslagen over 1903

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1906 | | pagina 99