kadaster, dat geregeld door de ongebreidelde bewegelijkheid der grenzen niet «bij» kan zijn, per sé slecht gedocumenteerd. Van tweeën één: óf men wijzige de grondslagen van het kadaster zoodanig dat van het werk der kadasterambtenaren alle bereikbare vruchten te plukken zijn, die het kan opleveren; óf wel men stake de halve maatregelen, d. i. het streven naar eene nauwkeurigheid, verre overdreven, als het 't doel is om het kadaster alleen de simpele taak te doen vervullen die sommigen meenen daaraan slechts te mogen toevertrouwen. Men bespaart dan jaarlijks een belangrijk bedrag dat zonder reëel nut wordt uitgegeven. Ging men voort het kadaster te vernieuwen volgens de thans geldende grondbeginselen, dan ware dit eveneens als of een staat met belangrijke kosten een leger samenstelt en aanvult, en het voorziet van alle attributen voor een deugdelijk leger, maar waar van zou blijken, als het er op aan komt, dat de wapenen alleen geschikt zijn om losse patronen af te schieten. Dat zou een chinoiserie worden. Aan het slot van het betoog komt eindelijk de vraag of een kadaster met bewijskracht wel in 't algemeen wordt begeerd. Een vraag van genoeg gewicht om de reeks van beschouwingen er mee te openen. Indien men zich met schijnargumenten wil tevreden stellen, dan zou men er op kunnen wijzen, dat toch uit de massa van eigenaren van onroerend goed, geen dringende vertoogen tot de regeering worden gericht om de door ons voorgestane regeling deelachtig te worden. Maar wij weten óók allen, dat die groote massa in het vaste geloof leeft, dat de bewijskracht sinds vele geslachten reeds bestaat. Wij allen, practici, weten 't toch te goed, hoeveel moeite het kost, als men niet met de meer ingewijden te doen heeft, om te beduiden dat de kadastrale gegevens niet meer waarde hebben dan een bloote inlichting, waarop door allerlei invloeden nog al 't een en ander af te dingen valt. Getuigen niet de vele, jaar op jaar wederkeerende aanvragen om delimitatie en de vele verzoeken om inlichting, zoodra een landmeter zich maar op het terrein vertoont, hoe gebrekkig het staat IOI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 103