IO algemeene maatregel van bestuur, waarbij het vragenformulier zal worden vastgesteld, deze eischen zal stellen. En de bepaling van het tweede lid van art. 28 van het wetsontwerp staat er borg voor, dat, zelfs indien in het vragen formulier niet uitdrukkelijk de aanwijzing van de kadastrale perceelen mocht worden gevorderd, de tiendheffers aan dien eisch niet zullen ontkomen; want de tiendcommissiën zullen ongetwijfeld het ontbreken van de kadastrale aanwijzing beschouwen als eene reden om de aangevers „in de gelegenheid te stellen" hunne aangifte alsnog binnen een bepaalden termijn te verbeteren. Met het oog op de belangrijke kosten, verbonden aan de aanschaffing van de kadastrale kaarten, welke kosten de Regeering naar men vermoedde, evenals die van de terreinopmetingen en dergelijke voor rekening van den heffer wenscht te laten, werd door eenige leden in overweging gegeven, kadastrale kaarten van elk tienddistrict te doen vervaardigen, deze bij de Topographische Inrichting van het Departement van Oorlog te doen photo- grapheeren en de photographische reproductie tegen een billijken prijs verkrijgbaar te stellen. Sommige leden meenden, dat het beter ware, op het voetspoor van de Commissie „Tiendrecht", de tiendheffers vrij te laten in de wijze waarop zij den omvang van hun recht aanduiden, mits uit hunne opgave slechts met voldoende bepaaldheid de grenzen van de door hen gestelde tiendplichtigheid zijn te kennen. Dit is toch feitelijk al wat noodig is om de tiendcommissiën in staat te stellen, met hulp van den hypotheekbewaarder de kadastrale perceelen of perceelsgedeelten aan te wijzen, welke aan het tiendrecht waren onderworpen. Verscheidene andere leden gingen nog verder en gaven in overweging, genoegen te nemen met eene algemeene, niet in bijzonderheden uitgewerkte aanduiding van de boerderijen en gronden, waarop het tiendrecht was gevestigd. De tiendcommissiën zouden dan het terrein kunnen doen opnemen door een landmeter in tegenwoordigheid van partijen, die de noodige aanwijzing zouden doen om den landmeter in de gelegenheid te stellen, de tiendgrenzen nauwkeurig op de kadastrale kaart aan te geven. Men meende, dat eene dergelijke contradictoire behandeling op het terrein zelf, behalve het uitsparen van belangrijke kosten voor de tiendheffers, ook ten gevolge zou hebben, dat veel geschillen aanstonds zouden worden uit den weg geruimd en processen zouden worden vermeden. In verband met dit laatste werd de opmerking gemaakt, dat eene behandeling van zaken zooals de Regeermg zich die blijkens de Memorie van Toelichting heelt gedacht, ten gevolge kan hebben, dat perceelen met tiendrente worden bezwaard, die bij het in werking treden der wet niet tiendplichtig waren en dit misschien nimmer zijn geweest, Zooals reeds boven werd opgemerkt, zullen allicht tiendheffers, opziende tegen de moeite, welke het nauwkeurig opgeven van de kadastrale perceelen zou veroorzaken,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 10