109 Verder op blz. 160. «Gelijk men ziet, langzaam, stap voor stap, maar met vastheid «schrijden wij voort naar: «Ons doel». In het jaar 1897 doen «wij zelfs een reuzenschrede En eindelijk op blz. 167 en 168: «De mogelijkheid is niet buiten gesloten dat menigeen oordeelt, «dat ons betoog niet opgaat, waar wij verkondigen op de voor sstanders van het oude de overwinning te hebben behaald, omdat «wij niet kunnen wijzen op plaats gehad hebbende feiten, die «van een omkeer, een volkomen kentering in de opvattingen van «het Hoofdbestuur getuigen. «Zij die zoo oordeelen zien uit naar geleidelijke wijzigingen, «die stap voor stap ons zullen brengen op het standpunt, dat in «onze oogen, voor onzen tijd, der volmaaktheid nabij is. «In deze evolutieleer gelooven wij niet. De omkeer, de ken- «tering zal onverwacht en plotseling intreden, en begrijpen wij «de verschillende momenten van den tot nu toe gevoerden strijd «goed, dan is het oogenblik waarop zulks zal plaats vinden nabij.» In 1903 dus meende de Heer H. dat «het helder stralend dag licht» het «intens nachtelijk duister» spoedig zou opvolgen, zooals in werkelijkheid dan ook vaak gebeurt. Terugkomende op het art. 5e Afl. 1906, komt op blz. 164 boven aan de bewering voor: dat ja eigenlijk slechts «enkelen» (in de 6e afl. wordt dit veranderd in «velen») onvoorwaardelijk voor standers van een kadaster met bewijskracht zijn. Wat beteekent het woord «onvoorwaardelijk» hier? Ik vat het een oogenblik op in den zin van warme voorstanders. En dan moet ik bekennen, dat er zeker niet weinigen zijn, die niet alleen het kadaster met bewijskracht, maar zelfs een goed technisch kadaster koud laat. Er zijn collega's die uit gemakzucht liefst alles bij het oude laten. Er zijn er, die liever steeds maar over ambtenaarsbelangen praten. Er zijn er, zooals de heer R. A. de Wal in de 6e afl. 1906 opmerkt, «wier ambitie weinig verder strekt dan tot het iiyien «van salaris en het ontloopen van aanmerkingen van meerderen». Maar ik heb nog nooit collega's ontmoet, die in ernst een juist technisch kadaster ter verzekering van den eigendom werkelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 111