er van dat stuk invloed uit, dan wil het mij voorkomen, dat die invloed slechts een nadeelige kan zijn, zelfs voor de hervormingen, die de red. zelf wenschelijk en noodzakelijk acht. Waar ik nu overga tot eenige korte beschouwingen over de opstellen «Het kadastrale vraagstuk» in de 6e afl., T. 1906, is het mij een genoegen een woord van hulde te kunnen richten tot den Heer R. A. de Wal. In keurigen, beknopten vorm geeft hij een voor ons voldoende weerlegging van het redactioneel artikel in de 5e afl. Het opstel wekt het vertrouwen, dat een kern van jongeren de voetsporen der ouderen zal drukken. Waar echter genoemd redactie-artikel niet alleen door de leden gelezen wordt; waar verluidt, dat tegenstanders van ingrijpende hervormingen van het kadaster gretig kennis nemen van den inhoud; is van onze zijde krachtiger protest noodig. Van daar o. a. de «Haagsche motie.» De Heer Vruggink beschouwt deze motie als een aanwakkeren van den strijd; m. i. ten onrechte. Niet wij willen strijd! Wij hebben berust in het feit, dat sinds 1904 geen krachtige propaganda meer gemaakt wordt voor een kadaster met bewijskracht. Wij willen er in berusten, dat nog meer dan tot nog toe, alge- meene ambtenaarsbelangen behandeld worden in onze Vereeniging. De statuten zijn daartoe geen beletsel. Ik kan me voorstellen, dat er zijn, die na zoo'n langen strijd zeggen: «laten wij voorloopig nu maar geen drukte maken over het kadaster met bewijskracht. «Het hemd is ten slotte nader dan de rok.» Het innemen van dat standpunt maakt echter niet noodzakelijk: het optreden als tegenstander van bewijskracht. Te meer kunnen wij berusten, omdat de wenschelijkheid van een kadaster met bewijskracht wellicht ook ernstig ter sprake zal komen in de desbetreffende Staatscommissie en het pleidooi ten gunste van zoo'n instelling in goede handen is bij den Heer Boer, gesteund door de krachtige medewerking van Prof. Treub. Tot troost van hen, die, zooals de Heer Vruggink, mochten meenen, dat de Heer Boer misschien te veeleischend zal zijn, voeg 125

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 127