Niets zouden wij aan onze waardigheid te kort doen als de omstandigheden ons mochten noodzaken den wensch van kuituur techniek op het examenprogram te laten varen. Niet dat ik dit zou wenschen! Integendeel, waar de mogelijkheid, zooal niet de waarschijnlijk heid bestaat, dat aan de landmeters de leiding van een deel der werkzaamheden voor ruilverkaveling in de toekomst zal worden toevertrouwd; waar schatting eenige kennis van kuituurtechniek noodzakelijk maakt en onze exameneischen nu niet zoo verbazend hoog zijn, heb ik con amore gestemd voor uitbreiding dier eischen met kennis van kuituurtechniek. Bij ingeving, als het ware, zijn wij allen op dat gebied medegegaan. Deskundigen op het gebied van kuituurtechniek zijn wij echter zoo goed als geen van allen. Te vergeefs zal men in ons tijdschrift naar een enkel opstel zoeken over die wetenschap. Zelfs op het gebied van ruilverkaveling bepaalt zich o?ize voorlichting in het tijdschrift tot eenige zeer algemeene denkbeelden. Eene uitgebreide memorie met uitgewerkte voorbeelden, is door het bestuur der Vereeniging aan de Commissie «Ontginning» in het Ned.. Landbouwcomité toegezonden, zooals werd medegedeeld op de Algemeene Vergadering van 30 Sept. 1900. Behalve bestuur en redactie zullen van deze belangrijke stukken echter niet velen kennis genomen hebben. Ik herhaal dus, dat men in dezen, door de omstandigheden gedwongen zou kunnen worden, zij het dan ook tot zijn leed wezen op vroeger uitgesproken meeningen terug te komen, zonder aan zijne waardigheid tekort te doen; wijl men zijn stem uitbracht zonder volledige kennis van zaken. In zake bewijskracht zijn de omstandigheden echter geheel anders. Alle ouderen waren zich volkomen bewust van wat zij deden, toen zij bij verschillende gelegenheden eenstemmig zich uitspraken voor de wenschelijkheid van een kadaster met bewijskracht, met split sing van een kadaster in grondbelasting- en eigendomskadaster. Tot in bijzonderheden zijn de denkbeelden over zoo'n instelling in ons tijdschrift uitgewerkt. «Welke meening en welk kadaster met bewijskracht bedoelt 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 129