132 Zou dat waar zijn? Maar, dan is meten niet langer benaderen! Zou 't ook mogelijk kunnen wezen, dat het streven naar bewijs kracht van onzen arbeid, even oud is als die arbeid zelf; dat de eerste landmeter, tevens de eerste voorstander was van het stelsel der bewijskracht, als gevolg van ingenomenheid met zijn werk, van zelfoverschatting. Zouden wij heusch een ontdekking hebben gedaan? Wij gelooven het niet, veeleer tneenen wij, dat het een historioloog, die zich met ons onderwerp ernstig zou willen bezighouden, zou gelukken te bewijzen, dat de agrimensoren der Romeinen ook aan onze zinsbegoocheling onderhevig zijn geweest Twee duizend jaren willen wij niet teruggaan, liever blijven wij wat dichter bij huis; ook omdat wij, niet Latinisten, in vertalingen zouden moeten sprokkelen, wat immer een gevaarlijke bezigheid is. Met een enkele zinsnede laat de inhoud van het betoog, dat wij zullen voeren, zich omschrijven; 't is saam te vatten in de woorden: «Wat anderen van een kadaster met bewijs kracht zeggen!» Die anderen zijn, onze Duitsche ambtgenooten. Wij hebben gesprokkeld in hun prachtig archief, het Zeitschrift für Vermessungsweseneen bloemlezing uit den oogst wordt U aangeboden, en een verontschuldiging daarbij, voor 't gebruik dat wij nu en dan van hunne taal zullen maken, waartegen naar wij ons vleien, in ons polyglottisch milieu geen werkelijk bezwaar rijst; bovendien verdient ter wille der juistheid, citeeren in het oorspronkelijke, de voorkeur boven vertalen. Wij slaan voor U op: Z. f. V. Band I. 1872, bldz. 116 en 117 E. Das Edictalverfahren, een onderdeel van het artikel: «Das Vermessungs- und Katasterwesen des Groszherzogthums Sachsen- Weimarvan A. Krehan, Obergeometer in Weimar. Het Edictalverfahren berust op de wet van 12 Maart 1839; na afloop dezer handeling, waarbij wij om niet te uitvoerig te worden, niet zullen stilstaan: „Haben Karten und Bücher nunmehr in soweit Beweiskraft erlangt, dass die Einwendung, die Flurkarte sei unrichtig gegen den zur Zeit ihrer Fertigung vorhandenen Besitzstand aufgenommen worden, nur da Berücksichtigung findet, wo schwer venückbare Gegenstande, wie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 134