134 van het destijds bestaande Archief van het Kadasters op blz. 274 en 275 is onze aanhaling vertaald te vinden. De Heer Gleuns wijst erop, dat de Heer Bruno Tideman, beslist voorstander van het positieve stelsel, de al of niet voldoend heid der kadastrale plans geheel buiten rekening laat. Hij vroeg toen: „Hebben wij, landmeters, ons ten dezen opzichte ook iets te verwijten? „Is het geoorloofd, ijverige en bekwame mannen te laten voortgaan met het maken van proselieten voor het grondboek, indien wij kunnen aantoonen dat daarvan, bij ons, vooreerst, alleen wegens geheel materieele bezwaren, (de juridische daargelaten) geen sprake kan zijn." Wij vragen thans, ruim drie decenniën later: «Wat is hier te lande geschied om een personeel te kweeken voldoende onder legd, om nauwkeurigheidsopmetingen te ondernemen, van zoo hooge standing, als vereischt wordt, om aan het plan bewijs kracht voor de grenzen toe te kennen!» Wij antwoorden: «Niets, de Regeering was immer lijdelijk, in ons pogen tot autodidactische vorming, bij onzen wildzang, liet zij ons alleen staan.» Op de 6e Algemeene Vergadering van het Deutsche Geometer- verein (11 14 Augustus 1877) hield Steuerrat Steppes, destijds Bezirksgeometer te Pfaffcnhofen, een voordracht over: «Verbindung des Katasters mit dem Grundbuchamte, Fortführung des Ver- messungswerkes und Behördenorganisation im Einzelnen.» Het schitterend betoog, Z. f. V. Band VI 1877, blz. 634, waarin hij de algemeene beginselen voor een bewijskrachtig kadaster weerlegt, besluit hij: Dies waren, in möglichst wenig Worte zusammengedrangt die Fundamental-Prinzipien, auf welchen die Katasteranlage beruhen soil. Sie sind von Wissenschaft und Praxis anerkannt und es wird sich unmöglich bestreiten lassen, dass ein so angelegtes Kataster, aber auch nur ein solches, im Stande ist, eine erschöpfende und unter der für jedes Menschenwerk geitenden Einschrankung riclitige Darstellung des gesamm/en Gnindbesitzes zu gebenund so ferne sie in gleichem Sinne weiter geführt wird, allein stetige Ordnang und Sicherheit in den Grundbesitz zu bringen vermag. „Sobald man aber daran geht, jene Prinzipien und ilrre Vortheile in das reale Leben über zu tragen, begegnet man sofort den Schwierig- keiten, deren ich Eingangs erwahnte".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 136