i3 moeten medewerken; eene nieuwe instantie zou als het ware aan de reeds bestaande worden toegevoegd. De uitvoering der wet zou door eenen zoodanigen maatregel slechts ingewikkelder en kostbaarder worden, zonder dat in te zien is, dat zulks ter bereiking van bevredigende resultaten nood zakelijk zou zijn. In het stelsel der Regeering, krachtens hetwelk nauwkeurige opgave der kadastrale pejpeelen, waarop het tiendrecht drukte, vereischt wordt, staat niet te vreezen, dat tiendrente zal worden gevestigd op perceelen, die nimmer tiendplichtig waren. Waar de Tiendcommissiën aan de naleving der wettelijke voorschriften op dit stuk stipt de hand zullen hebben te houden, waar verder opgave der perceelen, waarop tiendrecht wordt beweerd, aan de belanghebbenden bij die perceelen zal worden toegezonden (art. 31), en bovendien in ruime mate publiciteit aan den inhoud der aangiften zal worden gegeven (art. 32), daar komt het gevaar, dat men hier ducht, denkbeeldig voor. Dat bedoeld gevaar aanzienlijk grooter is in een stelsel, dat de heffers niet tot nauwkeurige opgave van hunne ondergegane rechten verplicht, werd reeds hiervoren uiteengezet. Artikel 28. De aangiften worden naar dit artikel ingeleverd tegen ontvangbewijs bij de tiendcommissie. Voldoen de aangiften niet aan alle bij art. 27 gestelde eischen, dan wordt den aangever gelegenheid gegeven deze te verbeteren. Artikel 30 bepaalt dat de tiendcommissie den zakelijken inhoud der aangiften overbrengt op een borderel en dit binnen negentig dagen doet toekomen aan den betrokken hypotheekbewaarder. De bewaarder vult het borderel voor ieder daarin voorkomend perceel kosteloos aan met naam, voornamen, beroep en woon plaats van hem, die in den kadastralen legger als belastingplichtige in de grondbelasting bij name is aangewezen en zendt het binnen vijf en veertig dagen na ontvangst aan de tiendcommissie terug. Verschillen tusschen het borderel en den kadastralen legger worden op het borderel aangeteekend. Aan ieder wiens naam door den bewaarder is ingevuld, wordt door de tiendcommissie een uittreksel uit het borderel toegezonden binnen 315 dagen na de inwerkingtreding van de wet. Van den inhoud der borderellen wordt voor elke gemeente door de tiendcommissie een lijst opgemaakt welke ter gemeente secretarie ter inzage wordt gelegd gedurende den termijn tusschen den 3i5en dag en het verstrijken van een vol jaar sedert het inwerkingtreden der wet. Voor het einde van het eerste jaar kunnen bezwaren worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 13