zu wirthschaften und dessen Besitz nach Möglichkeit zu verwerthen." Wij vreezen, dat de «Jahrzehnte» tot een «ad Graecas calendas» zullen aangroeien. Intusschen behoeft het standpunt door de ruilverkavelingslandmeters, en die der «Ansiedelings-Kommission tegenover het vraagstuk ingenomen niet te bevreemden; zij ont werpen voor groote oppervlakten de terreinindeeling op hun bureau, om deze, na hare definitieve vaststelling, uit geodetische gegevens over te brengen op het terrein; in plaats van perceelen op te meten, zetten zij perceelen uit. Daadwerkelijk, niet juridisch, bezitten de in de laatste 30 jaren opgemaakte ruilverkavelings- kaarten dan ook bewijskracht. Voor deze plans zou van technisch standpunt, tegen wettelijke regeling der aangelegenheid dan ook geen bezwaar behoeven te worden gemaakt; nog merken wij op, dat de onderteekening door alle belanghebbenden der landver- leggingsoorkonde der Recess aan dit stuk het karakter eener grensregelingsovereenkomst, berustende op geodetische gegevens, verleent. De aard van zijn arbeid maakt echter, naar ons oordeel, den ruilverkavelingslandmeter eenzijdig, met zijn neiging om te generaliseeren gaan wij dan ook niet mede. Uiten zij zich over de zaak, tien tegen een hoort men dan: «Wir sind alle der festen Ueberzeugung, ein beweiskraftiges Kataster sei bei gutem Willen sehr wohl herzustellen, und auch zu unterhalten; das ist wohl ganz allein eine Geldfrage; es wird aber wohl noch viel Wasser den Rhein hinunter laufen, ehe es so weit kommt». «Bei gutem Willen» is het achterdeurtje en de «Geldfrage», Herr Steppes zegt het ons, maakt de berekening van den prijs van het koren tot een buitengewoon moeilijke rekensom. «Eine Geldfrage, ungezahlte Millionen», voor ons land willen wij een ruwe telling beproeven. Afgezien van de Zuiderzeede Wadden en den Dollard heeft Nederland een oppervlakte van rond 600 vierkante geografische mijlen. De vierkante geografische mijl heeft rond 5500 hectaren; in deze vlaktemaat laat de oppervlakte van Nederland zich af gerond uitdrukken door het getal 3.300000. In Elsas-Lotharmgen, waar de hermetingen met buitengewone zorgvuldigheid geschieden, begroot men de kosten op 18 Mark de hectare, (Vereinsschrift des E. L. G. V. XXVI. 1906, blz. 39) 140

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 142