I4i dus rond f 10.maakt voor Nederland rond f 33.000.000; welk bedrag echter te laag is geraamd, omdat in het Ry'ksland de begrooting* «Gemarkungen» betreft, geen steden of stadgedeelten. De kosten der hermeting van met opstallen bebouwde hectaren zijn aanzienlijk grooter. Zij beliepen voor Altenburg, Z. f. V. Band XII, 1893, blz. 425 en 500, per hectare 120 Mark, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de bebouwde kom van Altenburg, met in 1893 30000 inwoners, 300, het vrije veld behoorende bij deze stad, 900 hectaren besloeg; dat ieder der 1200 hectaren ruim 120 Mark eischte. De schatting voor het Ryksland tot grondslag genomen, kostte de opmeting van één hectare stad dus rond 430 Mark. Aan cijfenaars zij het over gelaten verder te berekenen, met welk bedrag de reeds genoemde som van 33 millioen voor Nederland nog moet worden verhoogd; wij vermoeden, dat zij een uitkomst zullen krijgen de 40 millioen te boven gaande; welk bedrag wordt verdubbeld, indien het stelsel van tweevoudige opmeting, voorgestaan door een der onderteekenaars der motie wordt aangenomen. (T. v. K. en L. Jrg. XIV 1898, blz. 88 13e, 14e regel v. b.) Herr Steppes heeft dus wel gelijk, wanneer hij van tallooze millioenen gewag maakt, en beducht is, dat er geen regeering te vinden zal zijn, die deze ooit aanvraagt en was er al een Excellentie van zoo ongemeenen durf, dat hij 't dorst bestaan, dan in ieder geval geen volksvertegenwoordiging, die de onder neming zal goedkeuren. Vraagt men een schatting van den tijd benoodigd om den arbeid tot een goed einde te brengen, dan wagen wij de onderstelling, dat er nog gemeten zal worden als het thans levend geslacht van geodeten en een volgend, reeds lang vergeten zijn. Als het op oogsten aankomt, zullen de voordeelen veelsoortig zijn! Wie wil oogsten behoort te hebben gezaaid. Nu ligt de Nederlandsche kadastrale akker vrijwel braak, we willen echter aannemen, 't vergemakkelijkt ons betoog, dat de bodem reeds is geploegd en ook voor de eerste maal geëgd; voor het opnemen van het zaad wel toebereid gereed ligt. Zaden van verschillende soort wachten erop aan de akkers te worden toevertrouwd. Allereerst een wettelijke regeling betreffende de delimitatie en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 143