de afpaling der eigendommen; zal hierbij worden gevolgd een verplicht, of een facultatief of een gemengd stelsel? Mogen wallen, hekken, scheeringen, slooten, heggen, e. d. m. als grenzen behouden blijven, als afscheidingen kunnen zij niet worden gemist; vervallen zij als grenzen, de afpaling kan niet uniform zijn voor het geheele land, van welken invloed zal dit besluit dan wezen op de keuze, de vaststelling van het te bezigen grens- verzekeringsmateriaal Zal men, ter vermindering van de kosten der opmetingen, een dwingend voorschrift geven omtrent grensregelingen, of dit onder werp overlaten aan het welbehagen der grondbezitters; zal met verschil in waarde worden rekening gehouden, en welke houding zal worden aangenomen, buiten ruilingen kan men niet blijven, tegenover art. 671 B. W. Bezitten wij voldoende ervaring om afpalingen op groote schaal met al den eenvoud uit te voeren, die een logisch gedachte op meting eischt? Is bij onze landelijke bevolking het bewustzijn aanwezig, dat verzekering van den grondeigendom, desnoods door gedwongen afpaling van grenzen, dient plaats te vinden? Heeft een afpalingswet, voor 't tegenwoordige kadaster is zij even dringend noodig als voor een kadaster mtet bewijskracht, in het stadium van ontwerp verkeerende, kans, bij haar indiening door onze volksvertegenwoordiging met ingenomenheid te worden, begroet? Aan citeeren zullen wij ons niet meer schuldig maken, wie over het onderwerp meer wil weten, verwijzen we naar Z. f. V. Band XXIX 1900, blz. 17 en 550. Steppes: «Entwurf eines bayerischen Gesetzes über die Abmarkung der Grundstücke», en «Das bayerische Gesetz die Abmarkung der Grundstücke betreffend vom 30 Juni 1900». Wat op het gebied van delimitatie en afpaling voor ons te oogsten valt, is ons onbekend, tenzij een leerschool. Men moet de rots doorboren; een tunnel zij ons behulpzaam bij het verder bergopwaarts gaan. Een rots, welke door ons moet worden doorboord, mag stellig genoemd worden de oplossing van het vraagstuk eener eenvoudige verzekering en vastlegging van trigonometrische, polygonometrische en lineaire punten. Hier voor komt nog een en ander meer kijken dan louter geodetische 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 144