144 is het daar niet wat boud, ons «technisch gereed zijn» te ver kondigen mogen wij daar verzekeren, dat aan geen enkele slobkous, ook maar een knoop nog ontbreekt. De redactie gaf blijk van een totalen omkeer in hare overtuiging, ten zeerste bevreemdend van hem, die op 29 September 1900 uitriep: «wij vragen om een kadaster met bewijskracht voor de grenzen»; die zich verheugde in het vooruitzicht, het stelsel door den Heer van Iterson verdedigd te zullen zien vallen. Tusschen 1900 en het heden liggen nagenoeg zeven jaren, voorwaar geen korte spanne tijds, eene, zeker ruim genoeg om op grond van opgedane ervaringen, van illusionist weer nuchter menschenkind te worden. Deze metamorphose heeft zich langzaam maar zeker aan de redactie voltrokken. Nu verlaat men niet gemakkelijk een vaandel waaronder men lange jaren heeft gediend, aan 't verbreken van banden is immer iets smartelijks verbonden. Een onzer beproefde te Maastricht zich los te maken van de kadastrale propaganda, die toen al niet langer zijne instemming had; 't mocht hem echter niet gelukken, hechter dan ooit te voren bleef hij er aan gekluisterd. Een overwegend bezwaar had hij daar niet tegen, hij trachtte bij vernieuwing zich te overtuigen, dat, indien een kadaster met bewijskracht al in Nederland het licht niet zou aanschouwen een uitkomst die hij niet zou hebben betreurd, toch mocht worden aangenomen, dat een voortgezet streven in die richting tot practisch bereikbare hervormingen zou leiden. Daarop volgde na eenigen tijd het uitzicht op het instellen eener staatscommissie. Beducht voor een te eenzijdige voorlichting door de technici die daarin zitting zouden nemen, achtte de redactie toen het oogenblik voor haar gekomen om te sprekenwat zij meende, in dezen spannenden tijd haar plicht te zijn. Maar ook onafhankelijk van de samenstelling der staatscommissie stelde de redactie er prijs op te doen uitkomen, dat niet alle technici de invoering van een bewijskrachtig kadaster mogelijk en wenschelijk vonden. Zij heeft geen berouw over haar optreden, voelt zich veeleer er door verlicht; voor zichzelf staat zij thans

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 146