M ingebracht tegen de gedane aangiften, door ieder belanghebbende bij een daarin opgenomen perceel. Daartoe moet tegen ontvang bewijs een memorie in dubbel worden ingeleverd, waarvan een exemplaar aan den aangever wordt uitgereikt. Het onderzoek der aangiften en der daartegen ingebrachte bezwaren geschiedt door de tiendcommissie, waarbij partijen des- verlangd worden gehoord en anderen als getuigen ofldeskundigen kunnen worden geraadpleegd. Voor elk aangegeven tiendrecht besluit de tiendcommissie om trent geldigheid, aard en omvang, en geeft daarvan kennis aan den aangever en c. q. de reclamanten. Zij die eene aangifte hebben gedaan of daartegen bezwaren hebben ingediend, kunnen van het besluit der tiendcommissie in beroep komen bij het Gerechtshof binnen welks rechtsgebied de standplaats der tiendcommissie is gelegen. De uitspraak van het Gerechtshof betreft het tiendrecht in zijn geheel. Daartegen is geen andere voorziening dan cassatie toe gelaten. Bij het Voorloopig Verslag worden bedenkingen geopperd tegen de regeling, waarbij aan de tiendcommissiën de beslissing wordt gelaten omtrent de geldigheid^ den aard en den omvang der vervallen tiendrechten; al was dan ook beroep mogelijk op het Gerechtshof, het onttrekken van deze beslissing van de rechterlijke macht vond bij verscheidene leden ernstig bezwaar. In het regeeringsantwoord wordt hieromtrent opgemerkt: «In die regeling is der rechterlijke macht eene gewichtige plaats ingeruimd; het meer juridisch gedeelte van de uitvoering der wet de behandeling der vragen betreffende de geldigheid, den aard en den omvang der tiendrechten berust in hoogste instantie bij haar. «Dat niet ook in eersten aanleg door haar omtrent deze punten zal worden beslist, vindt onder meer zijne oorzaak in de omstandig heid, dat de uitvoering der wet eenen tijdroovenden, veelom- vattenden, voorbereidenden administratieven arbeid zal medebrengen, die aan de rechterlijke colleges uit verschillenden hoofde niet wel zou kunnen worden opgedragencolleges ad hoe schenen daartoe aangewezen. De Regeering vertrouwt, dat de tiendcommissiën, waarin het juridisch element niet zal mogen ontbreken, en waar voor zeer zeker die leden der rechterlijke macht, welke in hunne

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 14