De Belastinghervorming in Denemarken. l) Ons dienstvak heeft in Denemarken een eerbiedwaardigen ouderdom bereikt, daar reeds in 1688 werd besloten tot de op richting van een nieuw, op een meting en schatting gegrond kadaster over te gaan. Het «Hardkoorn», dat in de daaropvolgende twee eeuwen den grondslag der belastingregeling zou vormen, diende voor aanwijzing van eene eenheid van opbrengst van den grond, in dien zin, dat de oppervlakte daarvan toenam bij slechte grondsoort en afnam bij betere. Het gebruik van dit woord gaat terug tot den tijd, waarin voor het eerst sprake was van eene eenigszins regelmatige vergoeding van de landgebruikers aan den landheer. Op de meeste landgoederen werden veldboeken aangehouden, waarin werd aang'eteekend de hoeveelheid vruchten, jaarlijks door de boeren aan den grondeigenaar afgestaan. Om het overzicht en de vergelijking gemakkelijker te maken, werden de verschillende producten omgezet in een gelijkwaardige hoeveelheid gerst of rogge, waaraan in tegenstelling van haver, de naam hardkoorn gegeven werd. Voor de regeling der belasting verlangde de regeering bij de invoering van het absolutisme, na 1660, overlegging van alle veld boeken, om kennis te kunnen nemen van de draagkracht van elke hoeve. In 1664 bleek op deze wijze, dat Denemarken in het geheel 444 duizend belastingeenheden (belastingtonnen) bevatte. Daar echter spoedig behoefte werd gevoeld aan nieuwe be lastingen werden de verzamelde gegevens kort daarop aan eene Zie: Finanz-Avchiv. Zeitschrift für das gesammte Finanzwesen, herausgegeben von Dr. Georg Schanz, Professor der Nationalökonomie in Würzburg24"Jahr- gang, Erster Band. Stuttgart und Berlin 1907, J. G. Cotta'sche Buchhandlung Nachfolger. Die ddnische Steuerreform von 1903 von Nic. Hertel-Wulf, Assistent im danischem Finanzministerium.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 158