herziening onderworpen, waarvan de uitkomsten in 1688 gereed kwamen. Het bouwland was hierbij verdeeld in zes klassen; voor de eerste klasse gingen 2 tonnen land in een belastingtonne, in de 6e klasse 16 tonnen land. (2 tonnen 1,1 hectare). De hooilanden werden belast naar het aantal voeren hooi, zoo, dat eene oppervlakte die 16 voer leverde op 1 belastingtonne werd gesteld. Eene oppervlakte weiland voldoende voor 16 run deren kwam evenzoo overeen met 1 belastingtonne; voor bosch- gronden een uitgestrektheid, waarop 24 driejarige varkens hun voedsel konden vinden in de afgevallen vruchten van eiken en beuken. Het gezamenlijk aantal belastingtonnen werd gebracht op 375 duizend. Het nieuwe kadaster was destijds vrij voldoende, langzamerhand echter ontstonden afwijkingen en deze namen in den loop van bijna twee eeuwen zoo toe, dat de werkelijke toestand in sterke mate van den vroegeren ging afwijken. Vooral omstreeks het midden der 18e eeuw werd dit het geval, toen de groote beweging op agrarisch gebied een aanvang nam. De verwarring werd nog grooter, wanneer bij verdeeling van eigendommen verzuimd werd de belasting te splitsen, de geheele last dus op slechts één onderdeel bleef rusten. Opgemerkt moet nog worden, dat de stedelijke eigendommen tot aan het einde der i8e eeuw geheel van grondbelasting vrij gesteld waren. Bij het begin der negentiende eeuw zag de regeering zich wegens den algemeenen oorlogstoestand in Etcropa, genoodzaakt dieper in de zakken der belastingschuldigen te tasten. Hierdoor werd eene belastingregeling ontworpen waaronder alle grond eigendom, ook die in de steden zou vallen. Deze regeling draagt tevens den stempel van den invloed der toenmalige physiocraten, en van Adam Smith's algemeenen eisch naar een rechtvaardig belastingstelsel. Toegegeven rhoet worden dat zelfs het voortreffelijkste kadaster niet steeds aan deze eischen zal kunnen voldoen, omdat het uit dén aard der zaak voor een zekeren termijn onveranderd moet worden gehouden en ook, wijl de grondslag berust op de waar nemingen op één zeker tijdstip. 157

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 159