158 Nauwkeurige opmeting «tot op voet en duim» en zorgvuldige schatting werden voorgeschreven, het toekomstige gebruik van den grond kon echter niet worden voorzien, noch daarmee rekening gehouden. Voor de schatting der bouwlanden werd in elk district een commissie ingesteld. Klaarblijkelijk heeft de wetgever van 1802 geen groote verwach tingen gehad van de juistheid der uitkomsten, immers de vroegere belastingen van 1688 zouden onveranderd blijven voortbestaan en alleen voor de verhooging worden aangevuld naar de nieuwe schatting, de oude belastingen werden alzoo beschouwd als ge vestigde grondrenten, in den loop der tijden bij overdracht van den eenen op den anderen eigenaar overgegaan. Ten opzichte van de steden bepaalde de verordening van 1802, dat de bewoonde oppervlakte naar de werkelijke woonruimte zou worden belast, alzoo naar de som der grondoppervlakten van de verschillende verdiepingen. De resultaten, kwamen in 1843 in toepassing na eene voorbe reiding van 40 jaren; de kosten bedroegen 2,2 millioen kronen. De oude belasting bleef naast de nieuwe grondbelasting voort bestaan, deze laatste vormde met de gebouwenbelasting de aan vulling. Een principieele strijd is later ontstaan over de beteekenis der oude belasting; vormt deze een belasting of wel een grondrente? Werd het laatste aangenomen, dan zouden de landelijke eigen dommen moeten worden beschouwd als geen belasting te betalen en dus, vergeleken met de stedelijke eigendommen in zeer voor- deelige omstandigheden te verkeeren. De gebreken van het oudste kadaster zijn reeds aangestipt, ook het nieuwe van 1843 was er niet op ingericht om rekening te kunnen houden met de snelwisselende economische verhoudingen van de tweede helft der negentiende eeuw. De verkeersmiddelen, vooral de spoorwegen, zijn aan de verschillende eigendommen in zeer ongelijke mate ten goede gekomen. De verbetering van den landbouw is mede foor verschillende perceelen zeer ongelijk geweest, het internationale verkeer heeft de prijzen der gronden, waarop veeteelt wordt uitgeoefend, buiten verhouding tot andere doen stijgen. De waarde der belastingtonne was dientengevolge in verschillende streken sterk afwisselend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 160