Van de geschatte waarde wordt jaarlijks 1,1 per mille aan den Staat betaald. Zijn de nieuwe schattingen voor sommige perceelen niet vóór i Juli 1904 verricht, dan blijven voorloopig de oude belastingen verschuldigd. Vrijgesteld zijn o.a. spoorwegen, havens, kanalen, kerken en begraafplaatsen, de eigendommen voor den gemeentelijken pu- blieken dienst, scholen, hospitalen, bibliotheken en musea. Droogmakingen en ontginningen genieten 20 jaar vrijdom. Voor woningen die ten platte lande minder dan 60, in de steden minder dan 120, en in Kopenhagen minder dan 180 kronen huurwaarde hebben, wordt geen grondbelasting betaald. Bevinden deze zich in gebouwen, welke niet uitsluitend tot woning zijn bestemd, zoo kan op aanvrage der belanghebbenden het veertienvoud der huurwaarde van deze woningen, worden afge trokken van de geheele waarde. Voor gebouwen in het land- of tuinbouwbedrijf gebezigd is een aftrek bepaald van resp. 2000 of 1000 kronen, wanneer de geheele waarde op minder dan 8000 of 12000 kronen is geschat. Voor woningen van de arbeiders- of visschersbevolking worden afgetrokken 2000, 1000 of 500 kronen, wanneer de waarde resp. op minder dan 3000, 4500 of 6000 kronen is bepaald. Voor gebouwen bestemd voor land- of tuinbouw beneden 24000 kronen kan in de eerste 25 jaar de belasting niet meer bedragen dan de daarop gedrukt hebbende «hardkoorn»-belasting. Huurders of pachters zijn verplicht de helft der belasting te betalen. Het geheele land is in schattingsdistricten verdeeld; de schatting in elk district wordt verricht door een door den Minister te be noemen ambtenaar, benevens twee door het gemeentebestuur aan te wijzen schatters. De belastingschuldigen moeten vooraf de vereischte inlichtingen verstrekken. Verder is er ingesteld een hoofdcommissie bestaande uit 9 leden, waarvan de voorzitter door den Koning wordt benoemd en de overige leden voor 6 jaar zitting hebben. De opvatting van de belasting als grondrente is in deze wet geheel losgelaten, hier als elders wordt met het oude (op den duur) gebroken. i6o J 1 Kroon f o.67'/2-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 162