i63 De heer Meijer formuleert de wenschen van vele leden der Ver. v. K. en L, aldus: „Gegeven de omstandigheid dat met de reeds aangevangen ver nieuwing van de kadastrale opmeting moet worden voortgegaan, wenschen zij, dat deze vernieuwing geleidelijk geschiede volgens regelen, die de kosten zoo gering mogelijk maken, maar toelaten, dat uit het vernieuwde materiaal alle voordeel te trekken zij, ook met betrekking tot een zooveel mogelijk afdoende verzekering der grenzen van rechten op onroerend goed." Daar hier de eisch der bewijskracht blijkbaar is losgelaten, geloof ik werkelijk, dat dit de wensch omschrijft van de meerder heid der leden. Met dezen wensch kan ik mij dan ook geheel vereenigenmet de vernieuwing van het kadaster moet ongetwijfeld worden voortgegaan en dat men daarbij de kosten en de ver zekering der eigendomsgrenzen niet uit het oog mag verliezen, daarmee zal zeker wel ieder instemmen. Gaat men op deze wijze te werk, dan zal zich niet in zoo sterke mate de ontoereikendheid aan personeel doen gevoelen; dat er thans reeds in voldoenden getale personeel beschikbaar zou zijn, om, al was het dan ook nog zoo «geleidelijk» tot een vernieuwing van een deel der gemeenten over te gaan, daarover meen ik met den Heer Gombault van gevoelen te moeten verschillen. De Heer Meijer doet het voorkomen, dat ik het zwaartepunt van de geschiktheid voor landmeter zou zoeken in een werken met wiskundige formules, en zegt daaromtrent, nog al voorzichtig: „Bij goede voorschriften betwijfel ik niet, dat bijna alle jongere en gelukkig ook vele oudere collega's weinig moeite zouden hebben zich spoedig in de rekenmethodes tehuis te gevoelen." Naar mijne meening zijn de thans bestaande technische voor schriften, zoo die worden opgevolgd, een voldoende waarborg voor de richtige uitvoering van hermetingen door het bestaande personeel, voor zooveel betreft den trigonometrischen en polygono- metrischen arbeid, en zoo die voorschriften al eenige uitbreiding mochten noodig hebben, is daarin zonder veel moeite te voorzien. De vorming echter van een geschikt personeel voor de uit voering van de detailmeting, met een nauwgezetheid als vereischt wordt voor een toekenning van bewijskracht, is een moeilijke zaak. Het hangt er hierbij veel van af, welken eisch men aan dat werk stelt. Meermalen heb ik hooren beweren, dat het werk der hermetingen uit de laatste kwart eeuw reeds ruim voldoende wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 165