164 geacht om te kunnen dienen voor een kadaster met bewijskracht en dat alleen het ontbreken van een betrekkelijke wetsbepaling daaraan die waarde ontneemt. Het is moeilijk om te beoordeelen welk uitstekend werk wel door sommigen is geleverd, voor een toekenning van bewijskracht wensch ik echter de eischen hoog te zien gesteld en nu levert de tegenwoordige vorming van den landmeter geen voldoenden waarborg, dat door iedereen goed werk moet geleverd worden. Voor het bereiken van een in alle onderdeelen zooveel mogelijk vertrouwbaar resultaat, is noodig eene veeljarige vorming in zake de beoordeeling van terreinstoestanden, onder inachtneming van de bepalingen van het burgerlijk recht en onderzoek in de hypo- thecair-kadastrale archieven; daarvoor moet de ambtenaar ook bedeeld zijn met karaktereigenschappen, die hem in staat stellen met taai geduld het langdurige en moeilijke werk, zonder ver flauwing in ijver en oplettendheid in eenig onderdeel, uit te voeren. Voor die vorming acht ik noodig, eerst een verbeterde directe opleiding en vervolgens eene leiding in de daaropvolgende jaren. Ik ben het dus eens met den Heer Meijer, dat het vooral aan komt op: „de bedrevenheid en practische handigheid van de velen, die het werk op het terrein moeten uitvoeren". Ten opzichte van het algemeene gevoelen over het reeds thans bestaan van bewijskracht alleen het volgende. De eigenaren weten zeer goed, dat de bepaling van een eigendomsgrens naar de kadastrale gegevens, niet geldt voor een definitieve oplossing van geschillen, maar dat deze worden beslecht door den rechter; van de waarheid hiervan is bijna iedereen doordrongen. Leeuwarden, 4 September 1907. M. de Vos. De Haagsche motie toegelicht op de Buitengewone Algemeene Vergadering van 19 Maart 1907, door de Heeren Meyer, Gombault, en Colpa. Niemand zal verwachten of verlangen dat wij punt voor punt zullen bespreken, wat door onze bestrijders tegen ons optreden werd in het midden gebracht, vooral niet, wijl wij staande de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 166