166 te gaan tot bewijskrachtige opnemingen van groote soberheid, dwaalt naar ons inzicht. De Memorie, «Organisatie en Reorganisatie» heeft voorloopig, misschien wel voor goed, een einde gemaakt aan onzen veldtocht voor een bewijskrachtig kadaster; zij staat gewis in den eersten tijd als een onoverkomelijke hinderpaal in den weg aan het op leven dezer propaganda; zij maakt haar noch langer wenschelijk, noch langer gewettigd. Gingen wij er mede voort, de Staatscommissie ware gerechtigd aan ons gezond oordeel te twijfelen. Na zonder eenige voorbereiding 20 jaren geijverd te hebben voor een kadaster met bewijskracht, zijn wij geëindigd met waar wij mede hadden moeten beginnen; met het streven naar een betere organisatie. Eerst als deze is tot stand gekomen, mogen wij hóogere idealen najagen. Het bewandelen van den omgekeerden weg sproot voort uit overmoedige zelfmisleiding. Op bldz. 97 zegt de heer Meijer: „Ter verdere illustratie van het onredelijke van ons zelfvertrouwen, schromen de schrijvers niet, om eene afbrekende critiek te geven op het „kennen en kunnen" der Nederlandsche kadasterambtenaren, waarbij als tegenstelling de hoogst ontwikkelde Pruisische collega moet dienst doen." Wij constateeren met genoegen, dat het zelfvertrouwen van den heer Meijer sints 8 November 1897 belangrijk is toegenomen. Klaarblijkelijk toch aarzelt hij niet langer de verantwoordelijk heid voor de door hem verrichte metingen, onder alle omstandig heden en in eerste instantie, op zich te nemen. Destijds scheen het hem een grove onbillijkheid toe deze ver plichting den landmeter op te leggen; sprak hij zijn voornemen uit, om, kwam het zoover, geen enkele meting meer te doen, zonder die den volgenden dag nog eens te verifieeren. Wij zijn het met hem eens (bldz. 95), dat het politietoezicht niet behoort te worden afgeschaft, op grond dat het preventief Tijdschrift voor K. en L. Jrg. XIV (1898) bldz. 86 en v.v. De lezing wordt voor- en tegenstanders van een kadaster met bewijskracht ten zeerste aanbevolen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 168