recht afzonderlijk, een naar de aanwijzingen van Onzen Minister van Financiën ingerichten staat van uit te keeren schadeloos stelling en te heffen tiendrenten in dubbel op. Artikel 58 bepaalt, dat een exemplaar daarvan aan den Minister van Financiën wordt opgezonden en dat afschriften daarvan aan de aangevers worden uitgereikt, terwijl een uittreksel aan het gemeentebestuur wordt toegezonden. Artikel 59. Flet bedrag der schadeloosstelling staat onver anderlijk vast bij den aanvang der tweede maand volgende op die, waarin de in art. 57 bedoelde staat is opgemaakt, behoudens herstel van vergissingen, welke vóór of op dien dag ter kennis van Onzen Minister van Financiën zijn gekomen. 2. A^an het herstel wordt mededeeling gedaan aan de tiend commissie en aan de bekende belanghebbenden. Het tiende hoofdstuk behandelt in de artikelen 6068 de rechten van derden, nml. van de personen die een beslag hadden gelegd of een recht van vruchtgebruik, fidei-commissaire verwachting of hypotheek hadden en eindelijk voor de pachters. Onder de overgangsbepalingen treft men aan het recht, hetwelk de aangevers hebben op het verkrijgen van voorschot, hetwelk jaarlijks kan worden gegeven, hoogstens ten bedrage van de zuivere tiendopbrengst. Alle stukken uit de wet voortvloeiende, zoomede die welke betrekking hebben op hare uitvoering, zijn vrij van zegel en van de formaliteit van registratie. Voor hunne verzending wordt vrijdom van briefport toegekend. Het tijdstip van inwerkingtreding wordt in het ontwerp bepaald op 1 Januari 1909, met uitzondering echter van eene bij wijziging later in het ontwerp opgenomen bepaling voorkomende onder artikel 72. Deze bepaling strekt om de belanghebbenden aan te moedigen nog voor het tijdstip van de afschaffing, vrijwillig tot opheffing der tiendplichtigheid over te gaan. Van Rijkswege zal voor deze opheffing eene premie worden uitbetaald van vier ten honderd van den afkoopprijs. Nog dient te worden vermeld dat bij het afdeelingsonderzoek door verscheidene leden het vertrouwen werd uitgesproken, dat i6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 16