168 ingenomen in zijn leerboek over de lagere geodesie, kan gewe zen worden op een precedent. Zoover ons bekend heeft een buitenlandsche voorganger hier voor nooit aan verguizing bloot gestaanintegendeel, de hulde die hem rechtmatig toekwam, is hem nooit onthouden, werd hem in ruime mate gebracht. De Heer Meijer bladere eens door: F. G. Gauss. Die trig, und polyg. Rechnungen in der Feldmesskunst. 1876, mis schien oordeelt hij dan wat milder, ziet er wellicht zelfs van af langer onze ambtelijke ijdelheid te vleien, ten koste van de nog altijd uitgebleven, zoozeer noodige wetenschappelijke opleiding van ons korps. De kwestie wordt niet beheerscht door de bedrevenheid in het werken met formules, maar ook niet enkel en alleen door practische handigheid. Voor het zich eigen maken van het een, zoowel als van het ander, missen wij een leerschool; hierop kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd; de eisch om spoedige voorziening in deze leemte kan niet dikwijls genoeg worden herhaald. Als de redactie nu waarschuwt tegen de dwaasheid iets te ondernemen, waarvoor men te voren niet behoorlijk werd onder legd, is zij noch onhebbelijk, noch aanmatigend; toont zij inte gendeel zich hare roeping bewust, treedt zij eerlijk op. Wij vroegen (Jrg. XXII. 1906, blz. 210): „Staat het begrip „kadaster met bewijskracht" voldoende vast, om daarmede de instelling te omschrijven die men begeert?" De Heer Colpa vindt naar het schijnt deze vraag tamelijk ongerijmd (Zie Jrg. XXIII 1907 blz. 127 en v.v.), in het licht der uitspraak van den heer Gombault (blz. 104): „Waar aanwijzing op de kaart te kort mocht schieten, zal een om schrijving op de veldaanteekeningen (die in de bewijskracht deelen), de leemte kunnen aanvullen," is dit toch heusch niet het geval. Wanneer wij de uitdrukking «bewijskrachtige kaart» gebrui ken, bedienen wij ons van eene zegswijze, welke het begrip «bewijskracht» voor het publiek, voor de groote massa toegan kelijk maakt. De veldaanteekeningen deelen niet in de bewijskracht, maar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 170