i75 macher bekend geweest, wellicht had hij dan op blz. 126 niet neergeschreven „dat m. i. nog nooit bewijsvoeringen, van welke zijde ook, het niet mogelijke en het niet wenschelijke van een kadaster met bewijs kracht ten opzichte der grenzen, hebben aangetoond." Ook uit zijn opstel: Een en ander over kadastrale techniek voorkomende in Jrg. XXII (1905) mag tot deze leemte in zijn nasporingen worden besloten. Op blz. 168 noemt hij Prof. Emilïo Bianchi een groot voor stander van een kadaster met bewijskracht, die de meening is toegedaan „dat tot heden (Art. 8. blz. 169) de rechtsgevolgen van het kadaster en de wijzigingen, die daartoe in het burgerlijk recht noodzakelijk worden, nog steeds niet bij latere wet zijn vastgesteld, tengevolge van de tegenwerking der op dit punt meer conservatieve elementen in de regeeringslichamen." Ons dunkt, de criticus niet criticaster Colpa zou, had hij kennis genomen van bedoelde literatuur, wellicht de aandacht gevestigd hebben op het feit, dat Italië een aardbevingsnest bij uitnemendheid is, een in dit opzicht zwaar bezocht land, waar- vag enkele deelen zelfs zonder aardschuddingen neiging hebben om spoorloos te verdwijnen, als b. v. Peschiera Maraglio, dat op 't oogenblik bezig is het voorbeeld van Tavernola volgende, onder den waterspiegel van het Iscomeer te zinken; een demonstratie wel in staat, de wetgevers op het gebied van be wijskracht, ietwat behoudend te stemmen. Op blz. 127 plaatst de heer Colpa nog enkele zinsneden die wij niet onopgemerkt mogen laten. Zij luiden „heb ik con amore gestemd voor uitbreiding dier eischen met kennis van kuituurtechniek. „Bij ingeving, als het ware, zijn wij allen op dat gebied mede- gegaan. „Deskundigen op het gebied van kuituurtechniek zijn wij echter zoo goed als geen van allen. „Te vergeefs zal men in ons tijdschrift naar een enkel opstel zoeken over die wetenschap. „Zelfs op het gebied van ruilverkaveling bepaalt zich onze voor lichting in het tijdschrift tot eenige zeer algemeene denkbeelden. „Eene

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 177